A punoi kush pėr atdhe?

​Nga Imer Mushkolaj - Ish-tė burgosur, ish-luftėtarė, mėsimdhėnės e veprimtarė po shpėrblehen pėr aktivitetet e tyre gjatė viteve ’90. A punoi kush gratis pėr ndonjė ideal, pėr atdhe, a veē pėr pėrfitime? A punoi kush sinqerisht pėr kėtė vend?
Shaban Sfishta nga Podujeva, i cili vdiq muajin e kaluar, ka punuar gati 18 vjet pa asnjė qindarkė. Gjatė viteve tė vėshtira ’90, por edhe pas luftės, ai nuk pranoi tė paguhet pėr punėn prej arsimtari tė kimisė dhe pagat e tij ia la buxhetit tė Kosovės. Mė tepėr se altruizėm, ajo qė bėri Sfishta ėshtė sakrificė. Madje, mė e madhe se e shumė tė tjerėve qė shfaqen patriotė shkuar patriotėsh, teksa flasin pėr tė kaluarėn e tyre.

Ish-tė burgosurit politikė paguhen majmė pėr ēdo ditė tė kaluar nė burgjet e ish-Jugosllavisė. Nė libra tė shkruara mė pas, por edhe nė paraqitje publike, flasin pėr kontributin qė kanė dhėnė pėr Kosovėn, rrėfejnė pėr ditėt e kaluara nė burg dhe thonė se ishtė njė sakrificė e paparė. Por, kur vjen puna t’i marrin paratė pėr kohėn e kaluar nė burg, asnjėri nga ta nuk del tė heq dorė dhe tė thotė se nuk ka sakrifikuar pėr para, por pėr ideal.

Ish-pjesėtarė tė UĒK’sė dhe tė tjerė qė duan tė jenė tė tillė po thyejnė kokėn qė tė futen nė lista veteranėsh pėr tė pėrfituar privilegje. Ndėr ta edhe kėngėtarė qė fitojnė mijėra euro nė muaj, duke thėnė se kanė kėnduar gjatė kohės sė luftės dhe e kanė mbajtur lart moralin. Por asnjė, ama asnjė nuk del tė thotė se po heq dorė nga pėrfitimet, sepse paska luftuar e kėnduar pėr ideal, e jo pėr pėrfitime tė mėvonshme.

Tė tjerė nė emėr tė luftės u bėnė milionerė, duke keqpėrdorur kapitalin prej ish-ushtarėsh kombinuar me arrogancėn e tė fortėve, ndėrkohė qė shokė tė tyre nė institucione kontrollojnė gjithēka dhe bėjnė ēfarė tė duan. Natyrisht, edhe pėr detyrat mė tė vogla qė kryejnė, e qė i kanė obligim, pos pagave marrin edhe mėditje.

Edhe kolegė tė Shaban Sfishtės presin tė shpėrblehen pėr kontributin gjatė viteve ’90, bashkė me pronarėt e shtėpive shkolla - pavarėsisht se gjithēka thoshin tė ishte njė sakrificė qė po e bėnin pėr njė ideal.


* * *


Ėshtė normale qė kategori tė caktuara tė shpėrblehen pėr diēka qė kanė bėrė nė tė mirė tė vendit dhe shoqėrisė nė tė kaluarėn. Ama, me logjikėn qė po mbretėron aktualisht, financiarisht duhet shpėrblyer tė gjithė qytetarėt, tė cilėt nė njė mėnyrė a tjetėr kanė kontribuar pėr ditė mė tė mira.

Ta zėmė, pse nuk do tė duhej shpėrblyer financiarisht ata qė nė fillimvitet ’90 organizuan aksionin madhėshtor tė faljes sė gjaqeve dhe ata qė ndihmuan nė ēfarėdo forme atė aksion? Pse nuk duhet shpėrblyer ata qė nė kushte tė jashtėzakonshme mbajtėn gjallė edhe jetėn kulturore, informimin? Pse nuk duhet shpėrblyer ata qė ndihmuan demonstruesit e mė pas luftėtarėt e UĒK’sė duke u ofruar strehim e ndihmė? Tė gjithė, ama tė gjithė kanė qenė tė mobilizuar dhe janė pėrpjekur ta sfidojnė okupimin. Tė gjithė kanė sakrifikuar diēka - pėr njė ideal. Pėr pavarėsi, pėr shtet. Tash, shteti duhet qė tė sigurojė mirėqenie pėr tė gjithė, e jo tė pėrpiqet qė tė rehatojė kategori tė caktuara tė shoqėrisė, duke diskriminuar tė tjera. Kjo ėshtė e padrejtė.

Ose, si tė veprohet me bashkatdhetarėt qė kanė dhėnė miliona e miliona marka gjatė njė dekade? A duhet qė secili nga ta tė pėrfitojė shpėrblim nga shteti i Kosovės? Apo, “shpėrblim” tė vetėm duhet ta kenė injorimin dhe plaēkitjen nė kufi? Plaēkitjen nga shteti pėr tė cilin dhanė aq shumė, e qė po bėn pėr ta kaq pak.

* * *


Tė sakrifikosh pėr njė ideal ėshtė gjė sublime. Por, tė kėrkosh pastaj tė shpėrblehesh pėr atė qė ke bėrė, edhe pse ngjashėm si ti kanė vepruar tė gjithė, nė mėnyrėn e vet, nuk ėshtė fort e ndershme.

Sepse, ata qė kanė vuajtur nė burg me siguri nuk e kanė pasur ndėrmend se kur tė dalin do tė fitojnė para. As ata qė kanė luftuar, protestuar, ligjėruar, lėshuar shtėpitė pėr shkolla. As ata qė nuk kanė kursyer para pėr tė ndihmuar shtetin e improvizuar tė asaj kohe. Tė gjithė kanė dhėnė kontribut pa iu ardhur ndėrmend pėrfitimet, privilegjet. Ngase qėllimi ka qenė fisnik: ēlirimi nga regjimi i Milosevicit. Liria.

Nuk po them se tė gjithė do tė duhej tė ishin Shaban Sfishta dhe tė ndiqnin shembullin e tij. Por tė paktėn tė mos shesin moral, duke thėnė se kanė bėrė gjithēka pėr vendin, por nuk i kanė marrė asgjė. Sepse, ashtu e komprometojnė veten dhe kauzėn pėr tė cilėn janė angazhuar.

Paratė nuk mund tė blejnė gjithēka, e nuk do tė duhej blerė as sakrificėn e tyre. Pėrndryshe, pyetja legjitime qė do tė duhej shtruar ėshtė: a punoi kush gratis pėr ndonjė ideal, pėr atdhe, a veē pėr pėrfitime? A punoi kush sinqerisht, pa hile, pėr kėtė vend?

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma