Veriorėt zvarrisin nxjerrjen e administratave nga ilegaliteti

Shuarja e administratave ilegale, qė pėr 15 vjet kanė operuar sipas ligjeve tė Serbisė nė komunat e populluara me shumicė serbe, ka mbetur peng i themelimit tė Asociacionit, shkruan sot Koha Ditore.
Me gjithė mbajtjen e zgjedhjeve lokale dhe konstituimin e kuvendeve komunale, para njė viti e gjysmė, gjendja nė terren mbetet e njėjtė.

Nėpunėsit civilė serbė, qė shėrbejnė nė administratėn ilegale tė Leposaviqit, Zubin-Potokut e Zveēanit, po vazhdojnė tė marrin paga nga buxheti i Kosovės qė nuk ėshtė burimi i vetėm i tė ardhurave qė serbėt i marrin.

Tė njėjtėt paguhen edhe nga shteti i Serbisė. Kryetarėt veriorė e kanė ndėrlidhur shuarjen e veprimtarisė sė administratave ilegale me Asociacionin, pasi synojnė qė teprica e stafit nga shėndetėsia dhe arsimi, qė vazhdon tė financohet nga Serbia, tė sistemohet nė kuadėr tė kėtij mekanizmi.

Pėrfaqėsues tė shqiptarėve nga Komuna e Zubin-Potokut dhe nga ajo e Zveēanit kanė treguar se procesi po ecėn ngadalė.

http://koha.net/?id=27&l=66871

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma