Serbia nuk e zbaton Marrėveshjen pėr Diploma

Marrėveshja pėr njohje reciproke tė diplomave nuk po zbatohet dhe po pengon tė diplomuarit e Luginės sė Preshevės nė Kosovė qė tė punėsohen nė Serbi edhe pse ajo ėshtė arritur tash katėr vjet. Reagimet e pėrfaqėsuesve tė Luginės dhe kėrkesa e tyre pėr zbatimin tė kėsaj marrėveshjeje nuk kanė sjellė asnjė presion mbi Serbinė.
Nuk ka pėrpjekje nga Qeveria e Kosovės pėr tė detyruar Serbinė qė tė zbatojė marrėveshjet e arritura nė Bruksel.

Marrėveshja pėr njohje reciproke tė diplomave nuk po zbatohet dhe po pengon tė diplomuarit e Luginės sė Preshevės nė Kosovė qė tė punėsohen nė Serbi edhe pse ajo ėshtė arritur tash katėr vjet. Reagimet e pėrfaqėsuesve tė Luginės dhe kėrkesa e tyre pėr zbatimin tė kėsaj marrėveshjeje nuk kanė sjellė asnjė presion mbi Serbinė.

Por, as pėrgjigje nuk ka nga pala kosovare pse marrėveshja po mbetet vetėm nė letėr.

Pėrkundrazi, Jonuz Musliu, kryetar i Kėshillit Kombėtar Shqiptar pėr Luginė tė Preshevės, ka thėnė se pala shqiptare nė bisedime me Serbinė po nėnshkruan marrėveshje tjera, pėrderisa Serbia nuk po respekton ato qė janė nėnshkruar mė parė, sikurse ėshtė marrėveshja pėr diploma./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma