Thaēi premtonte “Kosovėn hambar tė rajonit”, s’pėrmbushen as nevojat e vendit

Nė vitin 2013, nė fushatėn e korrje shirjeve, atėbotė kryeministri Hashim Thaēi premtonte se Kosova do tė kthehet nė “hambar tė rajonit”.
Kosova lėre qė nuk ėshtė hambar i rajonit e nuk ka qenė kurrė, por nuk po i mbulon as nevojat e popullit tė vet, raporton KTV.

Kjo deklaratė e Hashim Thaēit, e bėrė dy vjet mė parė, nuk pėrputhet aspak me realitetin.

Sikurse vitin e kaluar, edhe kėtė vit kapacitetet vendėse tė grurit mund tė arrijnė tė mbulojnė mes 75 deri nė 80% tė kėrkesave, por gruri qė korret nė arat e Kosovės nuk ėshtė i sigurt se i gjithi do tė shitet brenda vendit.

Pavarėsisht rritjes sė hapėsirave tė mbjella me grurė, ndikim sipas zyrtarėve nėpėr komuna ka pasur edhe klima e papėrshtatshme.

Megjithatė bujq tė tjerė kanė pasur njė varg ankesash.

Ata pas kamerės i kanė thėnė KTV-sė se u ėshtė dashur tė paguajnė shuma tė mėdha pėr tė blerė preparate tė ndryshme kundėr insekteve dhe kundėr barishteve, por investimi u ka shkuar huq, pasi qė dėmet nė grurė janė tė mėdha.

Pavarėsisht kėtyre problemeve, plaku Sejdi Tahiraj nga Tėrdevci thotė se toka duhet punuar, mirėpo pėr tė pasur grurin mė tė mirė nuk duhet tė mbillet ēdo vit grurė, pėrcjell koha.net.

Pėr shkak tė mos kontrollit tė shtetit, njė pjesė e tokave pjellore janė degraduar tej mase, duke u mbuluar nga sasi tė mėdha betoni nė ndėrtime tė ndryshme.

http://koha.net/?id=27&l=66847

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma