Hamiti: Devijimi i skajshėm e shpėlarja e trurit po i ēon njerėzit nė luftėra

​Xhabir Hamiti, Profesori i Fakulteti tė Studimeve Islame, i ftuar nė Info Magazine nė Klan Kosova, i ka uruar besimtarėt myslimanė pėr festėn e Bajramit dhe ka folur pėr fenė islame nė pėrgjithėsi, pėr luftėn nė emėr tė fesė islame dhe pėr tolerancėn ndėr fetare nė mes shqiptarėve. Hamiti ka thėnė se shqiptarėt ende e ruajnė vlerėn e respektimit tė njėri tjetrit pa dallim feje.
“Shqiptarėt nuk e kanė humbur tolerancėn ndėrfetare, ajo ndėr ta ėshtė si Alfa dhe Omega”.

Duke folur pėr pjesėmarrjen e shqiptarėve nė luftėn e Shtetit Islamik, Hamiti e ka dhėnė edhe arsyen e shkuarjes sė tyre nė Siri.

“Devijimi i skajshėm e shpėlarja e trurit po i dėrgojnė njerėzit nė luftėra”.

Hamiti gjithashtu ka theksuar se nuk duhet kultivuar frikėn nga islami, pėr shkak se njerėzit qė veprojnė keq duke u thirrur nė tė, nuk e pėrfaqėsojnė fenė myslimane.

“Nė momentin se dikush arrin nė atė shkallė sa tė sillet ashtu, ai njeri e ka humbur besimin dhe arsyen. Nuk duhet ta tolerojmė dikė tė shkojė deri ėn atė shkallė. Kur ka tendenca qė nė emėr tė fesė tė kėrcėnohet dikush, atėherė rritet edhe islamo-fobia”.

Pasi qė nga disa predikues tė fesė islame, ishte pėrfolur figura e Nėnė Terezės dhe heroit kombėtar Skėnderbeut, profesori i studimeve islamike, ka pasur koment edhe rreth kėtyre dy figurave tė historisė shqiptare.

“Nėnė Tereza ka kontribuar pėr tė mirėn e njerėzve kudo nė botė, un nuk jam ai qė e kontestoj kontributin dhe rolin e saj nė kėtė aspekt. Ndėrsa, Skėnderbeu ėshtė hero kombėtar sigurisht”, ka thėnė Hamiti.

Pasi gjatė intervistės i ėshtė kėrkuar qė ta komentojė deklaratėn e myftiut Naim Tėrnava, ai ka refuzuar ta bėjė njė gjė tė tillė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma