KUJDES! Si duhet tė ushqeheni pas pėrfundimit tė Ramazanit?

​Kaluan 30 ditė tė muajit ramazan, dhe pėr ata qė kanė agjėruar, pas pėrfundimit problemi i ditėve nė vazhdim mbetet rikthimi i normalitetit nė tė ushqyer, pasi qė atyre u ėshtė ti rezistojnė ēdo lloj ushqimi nga agimi e deri nė muzg, dhe pas gjithė kėtyre ditėve, shumė ushqime si bakllava e ėmbėlsira janė pėrgaditur pėr festėn e bajramit. Por kujdes! Ngrėnia e tyre mund ta rrezikojė shėndetin tuaj.
Mjekėt kėshillojnė qė mos tė konsumohen shumė ėmbėlsira, por pėrveē ėmbėlsirave kujdes duhet tė keni edhe nė drekėn e bajramit.

E kuptueshme, se nuk do tė mund ti rezistoni ushqimeve qė pėrgaditen pėr drekėn e bajramit, mirėpo duhet tė keni kujdes dhe tė filloni tė adaptoheni ngadalė, dhe ti jepni kohė organizmit tuaj qė tė pėrshtatet.
Ajo qė mjekėt e sugjerojnė, ėshtė: tė konsumohen 3 racione dhe pas orės 19:00 mos tė hani asgjė.

Pėrveē sasisė, duhet tė keni kujdes edhe me produktet qė i pėrdorni, preferohet qė pemėt dhe perimet tė jenė ushqimi kryesor, si dhe duhet ti ikni gjėrave tė konservuara e lėngjeve me gaz.

Duke filluar nga shtimi i peshės e deri tek problemet serioze me stomakun mund tė pasojnė pėr tė gjithė ju qė keni agjėruar, prandaj sasinė dhe ushqimet qė i konsumoni duhet ti shtoni (rrisni) gradualisht.
Nėse keni kujdes pa dyshim se shėndeti juaj do tė jetė krejt nė rregull. /lajmi.net

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma