830 shqiptarė nga Kosova dhe 1000 mijė nga Shqipėria fitojnė azilin

Nga mbi 13 mijė aplikime pėr azil nga Shqipėria 1,040 rezultuan me fat. Ndėrsa, ėshtė Franca vendi qė ka dhėnė mė shumė vendime pozitive e jo Gjermania. Nga Kosova vetėm 830 fituan azilin.
Disa shqiptarė aplikuan dhe u refuzuan nė vendet si Islanda apo Lihtenshteini. Njė nė 13 shqiptarė qė aplikuan pėr azil nė vendet e Bashkimit Evropian gjatė vitit tė kaluar, arriti ta fitojė statusin e azilantit, njė numėr gati dy herė mė i lartė se sa nė vitin 2013, bėhet e ditur nga tė dhėnat statistikore tė Eurostat. Shumica dėrrmuese e vendimeve pozitive u morėn nė Francė dhe nė Britaninė e Madhe.

Numri i shqiptarėve qė aplikojnė pėr azil duke deklaruar se u rrezikohet jeta apo pėrndiqen politikisht nė atdhe ėshtė shumėfishuar gjatė viteve tė fundit, pėr tė shėnuar nivelin mė tė lartė mė 2015.

Gjatė vitit 2014, mbi 13 mijė shqiptarė tė Kosovės aplikuan pėr azil dhe vetėm 830 prej tyre e fituan. Numri i vendimeve pozitive pėr serbėt qe vetėm 400, nga 22 mijė, ndėrsa pėr maqedonasit u dhanė vetėm 70 vendime pozitive nga 8185 vendime gjithsej. /reporter/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma