Imamėt shqiptarė nė Zvicėr urojnė besimtarėt pėr Bajram

Urimi i Unionit tė Imamėve tė Zvicrės me rastin e Fitėr Bajramit.
„Tė nderuar bashkatdhetarė, vėllezėr dhe motra! Sot, ditė e premte, pėrkatėsisht 17 korrik 2015 ėshtė dita e Fitėr Bajramit. Nė vazhdėn e kėsaj, nė emėr tė kryesisė sė Unionit tė Imamėve Shqiptarė nė Zvicėr, tė departamenteve tė tij dhe nė emrin tim personal kam nderin t’i pėrgėzoj tė gjithė besimtarėt shqiptarė myslimanė pėr pėrmbushjen dhe kryerjen e agjėrimit, duke e lutur tė madhin Allah t’ua pranojė tė gjitha ibadetet dhe njėherazi t’ua uroj festėn e Fitėr Bajramit”, thuhet nė urimin e Unionit tė Imamėve Shqiptarė tė Zvicrės me rastin e Fitėr Bajramit.

„Muaji i ramazanit ishte njė muaj qė na bashkoi fizikisht, shpirtėrisht dhe na forcoi moralisht nė saje tė adhurimeve dhe pėrkushtimit tė sinqertė ndaj Allahut tė Lartmadhėrishėm.

Kontributi juaj duke shpėrndarė sadaka, fitrin, zekatin dhe ndihmat e tjera materiale pėr jetimėt, tė pastrehėt pa kulm mbi kokė, tė varfėrit, mirėmbajtjen e medreseve islame, ju bėnė tė ndiheni krenarė dhe mė tė lumtur nė festėn e Fitėr Bajramit”, thuhet mė tutje nė urim.

„Dashuria dhe pėrkushtimi ndaj humanizmit, bamirėsisė, mirėkuptimit, tolerancės dhe bashkėpunimit tė ndėrsjellė si nė rrafshin kombėtar, po ashtu edhe nė rrafshin interkulturor dhe interreligjioz, duhet tė vazhdojė me intensitet edhe mė tė lartė.

Dhe, krej nė fund, edhe njė herė nga zemra jua uroj Fitėr Bajramin kudo qė jeni”, pėrfundon urimi i Kryetarit tė Unionit tė Imamėve Shqiptarė nė Zvicėr, Nehat Ismaili./albinfo/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma