Tėrnava bėn thirrje kundėr ekstremizmit, pėr paqe e harmoni

Besimtarėt myslimanė sot nė gjithė Kosovės festojnė festėn e Bajramit tė Madh, i cili vjen pas tridhjetė ditėve tė agjėrimit tė Ramazanit.Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava pas faljes sė namazit tė Fitėr Bajramit nė Xhaminė e Madhe nė Prishtinė, i ėshtė drejtuar xhematit duke u lutur pėr paqe, harmoni, respekt e nderime pėr njėri tjetrin.
Myftiu Tėrnava gjithashtu ka rikonfirmuar pėrkushtimin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK), kundėr ēdo terrori me ngjyrime fetare.

Ai tha se pėr asnjė ēmim nuk do tė lejohet qė dikush tė fusė pasiguri, mosbesim dhe vrasje mes nesh.

“Nuk ka asgjė mė me rėndėsi nė njė shoqėri sesa pėrkushtimi i tė gjithėve pėr siguri, paqe, harmoni, mirėbesim, respekt e nderim ndaj njėri-tjetrit... Nuk guxojmė me asnjė ēmim tė lejojmė qė dikush t’i bėjė keq vendit tonė duke futur pasiguri, mosbesim e vrasje mes nesh. Rikonfirmojmė edhe njėherė qė pėrkushtimi i Bashkėsis ė Islame tė Kosovės dhe tė besimtarėve myslimanė qė jemi kundėr ekstremizmit tė ēfarė do ngjyrimi fetar, qoftė kundėr terrorizimit nė emėr tė fesė”, tha Tėrnava.

Ai ka thėnė se ky Bajram vjen pas njė sakrifice tė madhe, qė e kanė bėrė tė gjithė besimtarėt anekėnd botės, e qė ėshtė vetėm pėr Zotin e madhėrishėm.

Lutjet e Fitėr Bajramit u kryen nė Xhaminė e Madhe nė Prishtinė. Myftiu Tėrnava ishte i shoqėruar edhe nga kryeimami i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Sabri ef. Bajgora.

Pritja tradicionale e festės sė Fitėr Bajramit, nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės, fillon nė ora 9:00 dhe zgjat deri nė orėn 12:00.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma