Ja ushqimet mė tė mira pėr sezonen e verės

Edhe pėr stinėn e verės, ekspertėt e dietave kanė klasifikuar disa ushqime, qė janė mė tė mira sa i pėrket hidratimit dhe mbajtjes sė mirė tė formės trupore. Ja se cilat janė ato.
Mbajtja e ekuilibrit tė duhur pėrsa i pėrket hidratimit ėshtė gjithmonė e rėndėsishme, por kjo ēėshtje bėhet shumė mė e vėshtirė nė sezonin e nxehtė. Ndjesia e fryrjes dhe problemet e mbajtjes sė ujit janė vazhdimisht pas “shpine”.

Po ēfarė duhet tė bėni?

Zgjidhja mė e mirė ėshtė qė t’i nėnshtroheni njė aktiviteti tė rregullt fizik dhe tė ndiqni njė ushqyerje tė pasur me ushqime diuretike dhe pastruese. Frutat dhe perimet absolutisht nuk duhet tė mungojnė, por thelbėsore ėshtė qė tė zgjidhni me vėmendje edhe llojet e ushqimeve, duke preferuar ato qė favorizojnė diuresinė (mosmbajtjen e ujit nė organizėm). Nėse dėshironi tė dini diēka mė shumė atėherė, ja disa kėshilla pėr ushqimet mė tė mira gjatė verės.

Koperi
Pėr tė parandaluar problemin e mbajtjes sė ujit, shumė i zakonshėm nė verė, mjafton tė zgjidhni ushqimet e duhura. Koperi ėshtė njė prej tyre, sepse ėshtė i pasur me fibra qė eliminojnė toksinat. Ėshtė i mirė edhe pėr pėrgatitjen nė shtėpi tė njė ēaji me efekt kullues (nxjerrjen jashtė organizmit tė ujit tė tepėrt e jo tė shėndetshėm).

Shalqiri
Shalqiri mund tė thuhet se mban vendin e parė nė kategorinė e frutave me efekt kullues, sepse pėrmban rreth 90% ujė, i cili sė bashku me praninė e potasit, rrit mė shumė veprimin e kėtij efekti.

Ananasi
Ashtu si shalqiri, edhe ananasi ėshtė i pasur me ujė, ndėrsa renditet ndėr ushqimet qė djegin yndyrat, sepse tretja e tij pėrcakton njė harxhim mė tė madh tė kalorive tė gjendura nė kėtė frutė. Ndėr tė tjera, konsumimi i tij kėshillohet edhe pėr njė ushqyerje kundėr tė nxehtit.

Ēaji gjelbėr
Ēaji i gjelbėr ka mjaft cilėsi tė mira pastruese, por ėshtė e kėshillueshme qė atė ta pini me stomakun bosh pėr tė rritur efektet.

Molla
Nė dietėn kulluese nuk kanė se si tė mungojnė mollėt, tė duhura pėr detoksifikimin e organizmit. Mollėt ndihmojnė nė eliminimin e mbeturinave nė trup, ndėrsa parandalojnė futjen nė organizėm tė substancave tė dėmshme tė ambientit: merita i takon pektinės, substancės e cila gjendet nė to.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma