Hoti: Kursyem 49 milionė euro, s’i prekėm pagat, pensionet as projektet kapitale

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, i ka falėnderuar deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt votuan rishikimin e Buxhetit tė Kosovės.Ai ka thėnė se nė kėtė buxhet janė kursyer 49 milionė euro pa prekur asnjė pagat, pensionet, projektet kapitale.
Sipas tij, Buxheti i rishikuar i respekton edhe kėrkesat e FMN-sė.

Lexojeni tė plotė njoftimin e Ministrit Hoti:

Buxheti i rishikuar – i realizueshėm

Dėshiroj tė falėnderoj tė gjithė deputetėt qė sot pėrkrahėn risihikim e buxhetit tė pėrgatitur nga Qeveria. Ky ėshtė buxhet i tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, buxhet me parashikime reale pėr tė hyra dhe shpenzime.

Nė kėtė buxhet janė kursyer 49 milion euro, duke mos prekur asnjė projekt kapital, duke siguruar pagat, pensionet, ndihmat sociale, furnizimin e spitaleve dhe shkollave, subvencionet pėr bujqėsi etj., pa probleme deri nė fund tė vitit.

Me kėtė buxhet kemi respektuar edhe kėrkesat qė dalin nga Programi me Fondin Monetar Ndėrkombėtar, dhe me kėtė program hapim rrugė pėr projekte tė mėdha kapitale pėrmes kredive me kushte tė pėrshtatshme.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma