Mesazh urimi me rastin e festės sė FITRIT

Nga Xhabir Hamiti - Edhe kjo festė e Fitrit, neve si shoqėri shqiptare na ka gjetur me jo pak halle, tė cilat i kemi shkaktuar dhe po i shkaktojmė vet, me ose pa qėllim, pėr shkak tė lakmisė sė tepruar, bajraktarizmit, vrapimit vetėm pas pasurimit individual dhe tė pa drejtė, monopolit tė vazhdueshėm si dhe vyshkjes sė skajshme tė ndenjės pėr njė mirėqenie kolektive tė shoqėrisė tonė.
Tė nderuar qytetarė,

Festat fetare dhe shpirtėrore kudo janė momente tė bashkimit dhe gėzimit tė njerėzve. Urojė qė edhe kjo festė e madhe e gjithė pjesėtarėve tė botės islame, tė jetė si rast i afrimit dhe dashurisė njerėzore, me synimin e pėrhershėm pėr njė tė ardhme mė tė mirė dhe mė tė avancuar tė tė gjithė njerėzimit mbarė.

Nė kohėn kur shumė shpirtra njerėzor nė shumė vende tė botės sot, po pėrjetojnė vuajtjet dhe persekutimet mė ēnjerėzore tė mundshme, nė pamundėsinė tonė pėr t`u dalė nė ndihmė tė drejtpėrdrejtė, neve na mbetet vetėm arma e lutjes drejtuar Zotit qė tė padrejtit dhe mizorėt tė mposhten nga tė drejtit dhe shpirtmirėt, nė mėnyrė qė asnjė krijesė njerėzore tė mos jetė e privuar nga e drejta e saj pėr tė jetuar, besuar dhe u zhvilluar lirshėm.

Njeriu ėshtė njeri, vetėm atėherė kur ndjenjėn e dhimbjes, solidaritetit dhe mėshirės e ndanė me tjetrin, duke i trajtuar tė gjithė si krijesė njerėzore pa dallim race dhe etnie.

Edhe kjo festė e Fitrit, neve si shoqėri shqiptare na ka gjetur me jo pak halle, tė cilat i kemi shkaktuar dhe po i shkaktojmė vet, me ose pa qėllim, pėr shkak tė lakmisė sė tepruar, bajraktarizmit, vrapimit vetėm pas pasurimit individual dhe tė pa drejtė, monopolit tė vazhdueshėm si dhe vyshkjes sė skajshme tė ndenjės pėr njė mirėqenie kolektive tė shoqėrisė tonė.

Drita dhe begatitė e Zotit nė Gjithėsi janė dhunti tė Tij pėr gjithė krijesėn njerėzore, prandaj ata tė cilėt mundohen qė t’i uzurpojnė ato vetėm pėr veten e tyre, bėjnė veprim kundėr Zotit dhe njėkohėsisht edhe kundėr ligjit tė tokės. Tė tillėt, nė fund, as vet nuk do tė jenė shijues tė tyre.

Ky gėzim festiv natės sė madhe dhe i nesėrm pėr tė gjithė qytetarėt me besim Islam ndėr shqiptar si edhe gėzimi i tė gjitha festave tona nė vijim, le tė jenė si rast reflektim pėr njė solidaritet mė tė madh mes nesh, i njė pakujdesje mė dinjitoze dhe njerėzore pėr tė gjithė ata qė janė tė nevojshėm nė zgjatjen e dorės tonė tė mėshirės dhe dashurisė si dhe reflektim pėr njė drejtėsi dhe trajtim mė tė merituar pėr jetimėt dhe skamnorėt tanė.

Zoti gjithmonė ėshtė nė anėn e atij i cili ėshtė human dhe solidarė me tė tjerėt.

Gėzuar festėn e FITRIT/20

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma