Ja kush janė vipat shqiptarė qė agjėruan ramazanin...

Ndėrkohė, edhe pse jo me impenjim tė plotė tė tė gjithė muajit, Zaimina Vasjari mban ramazan.Por, tė devotshėm nė besim dhe praktikėn e agjėrimit janė, Sidrit Bejleri, Marin Orhanasi, Majlinda Bregu, Esmeralda Shkjau, Enkelejd Alibeaj, Shpėtim Idrizi e shumė personazhe tė tjerė tė njohur pėr publikun shqiptar.
Isida Mollaymeri ėshtė njė prej balerinave mė tė mira nė teatrin e Operės dhe Baletit. Ka rreth 14 vjet mbi skenė dhe falė punės, dhuntisė; ajo gėzon njė profil publik.

Ajo ėshtė njė vajzė me shumė jetė, hobi dhe miq dhe pak kujt ja pret mendja qė me ritmin dhe stilin e jetės sė saj, ajo tė ketė devotshmėri absolute ndaj njė besimi fetar. E besoni apo jo, Isida ėshtė njė praktikante e fesė islame dhe pėr tė 9-tin vit kryen detyrimin e agjėrimit.

Sot Iftari pėr Isidėn u shtrua nė shtėpinė e Artenisės. Vajzat janė shoqe prej fėmijėrisė. Edhe pse Artenisa nuk agjėron, ēdo vit fton mikeshėn nė njė Ifar gjatė muajit tė Ramazanit.

Duket sikur besimin islam e identifikon tradita, mosha e madhe, por nė fakt ka shumė tė rinj tė pėrkushtuar dhe tė devotshėm deri nė sakrificėn e agjėrimit, ēka ėshtė njė praktikė shumė e fortė pėr kėdo qė e merr pėrsipėr dhe beson nė tė.

Por kohėt e fundit janė tė shumtė personazhet publik, tė cilėt kanė shfaqur kėtė anė tė tyren tė panjohur mė parė.
Ndoshta shumė pak u shkon nė mendje qė kėngėtarja Ēiljeta Xhillaga, i ėshtė drejtuar besimit islam. Jo vetėm qė ajo agjėron, por po shihet gjithnjė e mė shpesh mbrėmjeve nė xhami ku shkon pėr t’u falur.

Ndėrkohė, edhe pse jo me impenjim tė plotė tė tė gjithė muajit, Zaimina Vasjari mban ramazan.
Por, tė devotshėm nė besim dhe praktikėn e agjėrimit janė, Sidrit Bejleri, Marin Orhanasi, Majlinda Bregu, Esmeralda Shkjau, Enkelejd Alibeaj, Shpėtim Idrizi e shumė personazhe tė tjerė tė njohur pėr publikun shqiptar.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma