7 ushqime qė mund tė konsumoni pėr mėngjes

Kos: i pasur me kalcium dhe proteina, nėse e konsumoni nė mėngjes ju ndihmon tė ndjeheni tė ngopur pėr njė kohė tė gjatė. Shtojini disa fruta pėr ti dhėnė pak ėmbėlsi dhe ja ku u pėrgatit njė mėngjes i shėndetshėm dhe i shijshėm.
Portokall: jeni duke u pėrpjekur tė humbisni pėshė? Sipas studimeve tė fundit nėse konsumoni gjysėm portokalli para ēdo vakti djegia e yndyrės do tė bėhėt mė shpejt. Portokalli mbi tė gjitha shėrben pėr t’ju hidratuar. Bėjeni pjesė tė mėngjesit tuaj kėtė frut dhe do tė shikoni ndryshime lidhur me peshėn dhe shėndetin.

Banane: Njė banane pėr mėngjes ėshtė ajo qė ju duhet nėse doni tė keni energji pėrgjatė gjithė ditės. Priteni nė feta dhe shtojeni tek drithėrat apo kosi. Kaliumi qė pėrmban banania ju ndihmon pėr tė rregulluar presionin e ulėt tė gjakut.

Vezė: burim i shkėlqyer i proteinave dhe vitaminės D. Kėshillohet tė konsumohet sa mė shpesh gjatė vaktit tė mėngjesit.

Gjalpė kikiriku: nėse nuk hani vezėt dhe produktet e qumėshtit, gjalpi i kikirikut ėshtė njė burim tjetėr proteinash i pasur me yndyrna tė mira. 1 lugė gjelle nga ky gjalpė, pėrmban 100 kalori.

Boronica: tė freskėta ose tė ngrira janė tė pasura me antioksidantė dhe nėse konsumohen rregullisht pėrmirėsojnė shumė aspekte tė shėndetit tuaj duke filluar nga kujtesa e deri tek rregullimi i presionit tė gjakut nė metabolizėm. Janė gjithashtu mė tė ulta nė kalori krahasuar me frutat e tjera.

Kafe: konsumimi i kafes ėshtė i lidhur me parandalimin e sėmundjeve tė ndryshme si diabeti apo kanceri i prostatės. Nėse dėshironi mund ta pėrzieni me pak qumėsht./ Health Magazine/Pėrgatiti: Elena Beta

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma