Kapet grupi i hajnave qė ka vjedhur shumė gjėsende me vlerė nė Gjilan

Gjilan - Policia e Kosovės Njėsiti i hetimeve tė stacionit policor tė Gjilanit nė bashkėpunim me Prokurorin e Shtetit kanė hartuar njė plan operativ pėr parandalimi e “Grabitjeve”, ”vjedhjeve” dhe “vjedhjeve tė rėnda” si dhe kapjen dhe arrestimin e mundshėm tė tė dyshuarve tė kėtyre veprave.
Me urdhėr tė gjykatėsit tė procedurės paraprake ėshtė aprovuar kėrkesė pėr grumbullimin e dėshmive materiale qė lidhen me kėto raste, ku janė siguruar prova dhe dėshmi material tė mjaftueshme pėr tė operuar dhe pėr tė kryer urdherkontrolle dhe bastisje ka thėnė Ismet Hashani zėdhėnės i policisė.

Me 15. 7.2015 nga ana e Policisė sė Kosovės njėsiti i hetimeve tė stacionit policor tė Gjilanit kanė arrestuar tetė persona,ku gjashtė prej tyre me urdhėr tė prokurorit t shtetit janė ndaluar pėr 48 orė, ndėrsa dy tjerė pėr pranim tė mallrave tė vjedhura janė liruar nė procedurė tė rregullt.

Tė dyshimtit duke vepruar nė grup kanė kryer disa vepra penale ku kryesisht shumica e tyre janė “vjedhje tė rėnda”,ku tė dyshimtit duke pėrdorur mjete tė forta kanė depėrtuar nėpėr shtėpitė e ankuesve dhe aty kanė vjedhur gjėra dhe gjėsende tė ndryshme tė cilat janė gjet dhe janė sekuestruar nga Policia e Kosovės.

Vjedhjet tė cilat janė kryer janė nė zonėn e pėrgjegjėsisė sė qytetit tė Gjilanit. Kėta persona tė dyshuar janė:

1. A. M. (1989) nga fshati Veribcė e Kmetovcit, i liruar nė procedurė tė rregullt.
2. G. A. D. (1994) nga Gjilani i ndaluar pėr 48 orė.
3. K. D. (1993) nga Gjilani i ndaluar pėr 48 orė.
4. A. V. (1988) nga Gjilani i ndaluar pėr 48 orė.
5. SH. K. (1976) nga fshati Velekincė, Gjilan i ndaluar pėr 48 orė
6. N. M. (1995) nga Gjilani i Ndaluar pėr 48 orė.
7. B. M. (1990) nga Gjilani i liruar nė procedurė tė rregullt.
8. A. S. (1995) nga Gjilani i ndaluar pėr 48 orė.

Me urdhėr tė prokurorit janė bastisur dy lokacione, shtėpi tė tė dyshimtėve dhe janė konfiskuar kėto gjėsende tė cilat janė tė raportuara si tė vjedhura nga ankuesit e rasteve.

Janė gjetur kėto dėshmi:

1. DY TV-PLAZMA njė i markės "QONIX" dhe tjetri i markės:
2. TELEFUNKEN,
3. Njė biēiklete e markės EXS,
4. Njė LAP TOP i markės TOSHIBA,
5. Tre zmadhues tė zėrit tė markės "DELUXE",
6. Njė Mikrovale e markės "ROTEL",
7. Njė Tostier i markės "ROMMELSBACHER",
8. Tre radiokasetofona njėri i markės ,,Panasonic dhe dy tjerė tė markės "KENĖOOD",
10. njė sony play station me dy gjostika dhe me memorin kartė me dy pjese shtese,
11. shtatė CD me lojėra tė ndryshme,
12. Njė hekur pėr hekurosje i markės "TEFAL",
13. Njė bateri 75 amperė i markės ,,VESNA'',
14. Njė fshesė e rrymės e markės ,,ROYAL 2200 W'',
15. Dy altoparlanta profesional marka nuk i dihet si dhe mbetet tė konfiskohen edhe disa dėshmi tjera te cilat dyshohen se janė vjedhur nga tė dyshimtit e lartshėnuar.

16. Kėto dėshmi mbeten ti kthehen pronareve legjitim,ankuesve tė rasteve.

Deri me tani nė bazė tė dėshmive qė janė siguruar tė dyshimtit nė fjalė besohet se janė tė involvuar nė sė paku 07 raste kriminale tė “Vjedhjeve” dhe “Vjedhjeve tė rėnda”.

Policia e Kosovės do tė jetė e pėrkushtuar nė mbrojtjen e jetės dhe pasurisė sė qytetarėve tė saj si dhe nė ruajtjen e rendit dhe qetėsisė publike tė gjithė qytetarėve tė saj./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma