Sindi Arifi, jo vetėm e bukur, ajo bėn edhe vepra tė mira nė Zvicėr

Finalistja e “Miss Zvicra 2015” ėshtė angazhuar pėr t’ iu dalė nė ndihmė personave tė prekur nga sėmundja epidemike e lėkurės bullosa, apo nė gjermanisht “Schmetterlingskrankheit”, njofton albinfo.ch.
Kandidatja me prejardhje shqiptare, Sindi Arifi, mė 7 nėntor 2015 pretendon tė zgjidhet femra mė e bukur e Zvicrės. Por, ajo gjithashtu angazhohet pėr tė bėrė edhe vepra bamirėsie. “Unė dėshiroj t’ i vetėdijesoj njerėzit rreth epidemisė sė sėmundjes bullosa”, thotė Arifi pėr gazetėn zvicerane “Blick”.

Arsyeja pėr kėtė ėshtė Imanoli, vėllai i tė dashurit tė Sindit, Alvaro Spanier. Ky djalosh vuan qė nga lindja nga bullosa, njė sėmundje e pashėrueshme, e njohur nė popull si “sėmundja flutur”.

Lėkura e tė prekurve ėshtė aq e ndjeshme sa krahėt e njė fluture. Dy deri nė tre prej 100 mijė personave vuajnė nga kjo sėmundje.
Rreth kėsaj sėmundje bukuroshja shqiptare me pasaportė zvicerane shpjegon: “Ėshtė njė jetė e vėshtirė, e cila vazhdimisht tė mban me shumė dhimbje”, shprehet Arifi.

Por Sindi, e cila vitin e kaluar ishte shpallur edhe “Miss Zvicra Frankofone”, ėshtė shumė e befasuar me shpirtin luftarak qė e ka “kunati” i saj, Imanoli, transmeton albinfo.ch.

“Unė e admiroj Imanolin pėr shpirtin e tij luftarak. Qė nga koha kur e njoh, nuk mbaj mend ndonjė ditė kur ai ishte me humor tė keq apo ndonjėherė qė ėshtė ankuar”, thotė ajo dhe pastaj shton: “Unė nuk mund tė jetoja me kėtė sėmundje”, pėrfundon Sindi Arifi./albinfo/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma