Vizita selektive e kryeministrit Vuēiq nė Luginė…

Pėrshtypja e parė e vizitės “historike”, tė kryeministrit Vuēiq, nė Preshevė, ishte klubi i shahut, duke i lavdėruar shqiptarėt pėr lojtarė tė mirė, ndėrsa nė Bujanoc u falėnderua pėr fasulen me shije tė pėrgatitur nga kuzhina popullore e Kryqit tė Kuq lokal.
Falėnderimet kryeministrore u dekoruan me mirėnjohjen e ofruar nga kryetari i Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa, i cili vizitėn e Vuēiqit e cilėsoi historike, ashtu siē e pat vlerėsuar edhe vizitėn e kryeministrit shqiptar Edi Rama.

Interesant, te Presheva jonė, ėshtė bėrė zakon, qė vizitat e para tė quhen historike, me shpresėn se ato tė mos jenė tė fundit…
Por, jo vetėm kaq. Pėr dallim nga vizitat e mėparshme, kjo e fundit, na doli selektive, madje edhe me bisht. Pėrveē premtimeve tė shėndetshme tė kryeministrit Vuēiq, se nė jug tė vendit, do tė bėhet mirė, vizita e tij solli edhe sherr e pėrēarje mes shqiptarėve.

Kryetari i Komunės sė Bujanocit, Nagip Arifi, nuk pati rastin ta nderoj kryeministrin me ndonjė “Mirėnjohje” si homologu i tij nė Preshevė, ndonėse gjatė paralajmėrimeve mediale pėr njė vizitė tė tillė, ishte mė i gjallė dhe mė atraktiv.

Po, pse ndodhi kėshtu?

Nagip Arifi, nuk ishte i kėnaqur me agjendėn e vizitės sė kryeministrit Vuēiq, nė Kryqin e Kuq dhe Banjėn e Bujanocit, por, ai, e deshi, njė vizitė tė tillė nė godinėn e qeverisjes lokale.

Ēarshia e Bujanocit flet qartė se Nagip Arifi, nuk shkoi pėr t’u takuar me kryeministrin Vuēiq dhe disa ministra tė tjerė, nė Kryqin e Kuq lokal, ngase do tė kishte marrė kritika
pėr mos mbėshtetje dhe injorim tė kėtij institucioni, apo ndoshta pėr shkak Ramazanit, e s’do tė kishte pasur mundėsinė ta shijonte fasulen e kuzhinės popullore, si zyrtarėt e tjerė.

Ndonėse kryetari Arifi, nuk pat nderin dhe respektin pėr t’ia dhėnė edhe ai njė mirėnjohje kryeministrit Vuēiq, mos tė merakoset se njė mirėnjohje mė tė ēmuar ia ka dhėnė nė vitin 2012, kur dy kėshilltarėt e partisė sė kryeministrit, u bėnė pjesė tė qeverisjes lokale, duke lėnė nė opozitė dhjetėra kėshilltarė shqiptarė.

Po, kėto nuk janė tė tėrat…Vizita selektive e kryeministrit Vuēiq, la pas vetes jehonėn e pėrēarjeve tė krerėve institucionalė dhe partiakė, tė cilėt i ndėrsyen militantėt e tyre pėrmes rrjetave sociale dhe portaleve informative, tė cilat i financojnė pėr shėrbime propagande, tė pėrēajnė dhe t’i dezinformojnė shqiptarėt e kėtij rajoni, se cila nga kryetarėt e tyre lokalė doli mė patriot.

Vizita e fundit e njė kryeministri dhe ato tė tjerat, tė ndodhura mė herėt, tregojnė pėr mjerimin e mosunitetit tė spektrit politik, nė tė cilėn ka rėnė, qe disa vjet klasa jonė politike nė Luginė tė Preshevės.

Shoqėria Civile “Perspektiva”, nė Bujanoc

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma