Familjarėt luten qė tė arrestuarit tė dalin tė pafajshėm

“Mė ka thanė ‘mos hajde’. Kjo fjali e tij ka qenė e fundit, edhe mė ka thanė se po han iftar e po ndėrrohet se do tė shkojė nė namaz nate nė Prishtinė.
Tek tė nesėrmen nė ora 1 tė ditės kunata m’ka thirrė dhe mė ka thėnė a po vjen nė shtėpi se Enisin e kanė burgos. Atėherė unė jam nis e kam ardhė nė ora 2 nė shtėpi, dhe mė tregun qė policia veē kishin qenė kėtu dhe e kishin marrė shtėpizėn e kompjuterit”, rrėfeu pėr gazetėn Leonora, bashkėshortja e salduesit Enisi Latifi, e cila ėshtė bartėse e ferexhesė, pėr tė cilėn thotė se shpeshherė ėshtė ndier se po i pengon njerėzit me tė.

“Pse po na urrejnė krejt”, pyeti ajo duke folur pėr raste kur ėshtė kritikuar pėr bartjen e mbulesės. “E kam pasur vajzėn sėmurė, kam shkuar nė spital dhe infermieret mė kanė shiku me inati edhe mė kanė thėnė pse s’po vishesh si ne, pse e ke vendos kėtė shami”, tregoi ajo. “Po pse bre? Mu nuk po me pengoni qysh visheni ju, edhe unė njė kohė jam veshur si ju, jam zbukuruar kur kam dalė nė rrugė, po me caktimin e Allahut jam mbuluar, fundja, kjo ėshtė dėshira e tij”, ishin shpjegimet qė ajo i ka dhėnė pėr ndjenjėn diskriminuese tė cilėn thotė se e pėrjeton sa herė qė del me mbulesė. Ka shtuar mė tej se beson fuqishėm nė pafajėsinė e burrit tė saj. Derisa thotė se pėrveē Besnikut, nuk njeh e as nuk ka dėgjuar asnjėherė pėr emrat e personave qė janė arrestuar sė bashku me tė.

Namazi i natės, sipas rrėfimeve tė familjarėve tė tė arrestuarve nėn dyshimin pėr vepėr penale tė terrorizmit, tė cilėve Gjykata tė dielėn ua shqiptoi plot njė muaj paraburgim, del tė jetė e vetmja e pėrbashkėt e mekanikut Milazim Haxhiaj nga Rakoshi i Istogut, salduesit Enis Latifi dhe djalit tė axhės sė tij, Besnik Latifi, pėr profesionin e tė cilit familjarėt nuk kanė preferuar tė flasin, e qė tė dy jetojnė nė Mitrovicė, pėr ish-punėtorin e sigurimit Gazmend Haliti, dhe pėr taksistin Fehmi Musa nga Fushė-Kosova e ngjarjes sė tė shtunės.

http://koha.net/?id=27&l=66604

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma