5 studentė nė garė pėr njė indeks

Mbi 16 mijė kandidatė kanė konkurruar pėr tė studiuar nė ndonjėrin prej fakulteteve tė Universitetit tė Prishtinės “Hasan Prishtina”, pėrderisa vetėm gjysma e tyre do tė mundė tė pranohen.
UP-ja pėr vitin akademik 2015/16 ka ofruar vende studimi vetėm pėr 7880 studentė, prej tė cilėve 7330 studentė tė rregullt dhe 550 studentė me korrespondencė. Fakulteti i Edukimit ka marrė interesimin mė tė madh tė tė rinjve kosovarė pėr tė studiuar.

Nė kėtė Fakultet njė ditė para mbylljes sė konkursit publik pėr aplikim, konkurrenca ėshtė regjistruar pesė fish mė e lartė sesa numri i vendeve pėr studim. Isak Shabani, drejtor i Shėrbimit pėr Teknologji tė Informacionit (TI) nė UP, thotė se deri nė mesditėn e sė mėrkurės kanė aplikuar 16 mijė e 250 kandidatė.

Dy risitė qė janė inkuadruar nė konkursin publik tė kėtij viti, pėrfshirja nė provim pranues tė tė gjitha fakulteteve, si dhe rritja e pragut tė kalueshmėrisė nė 40 pėr qind tė provimit pranues, sipas tij, nuk ka ndikuar qė tė rinjtė tė hezitojnė pėr tė kandiduar pėr studim nė kėtė Universitet.

Ai ka thėnė se rezultatet e provimit pranues do tė publikohen automatikisht nė sistem, nė secilėn faqe elektronike tė fakulteteve tė Universitetit./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma