'Zanzi' drejtori

Nga Enis Veliu - Drejtori aktual i PTK-sė, Agron Mustafa, mburret nė rrjetet sociale, edhe kur kompania qė ai e drejton po shkon drejt humnerės, kryesisht pėr shkak tė thellimit tė humbjeve financiare nė raport me vitet paraprake.
Tė hyrat e PTK-sė gjatė vitit 2014 ishin rreth 30 milionė euro mė pak, se ato tė vitit paraprak, pėrderisa fitimi i kompanisė ėshtė pėrgjysmė mė i ulėt.

Tė dhėnat e fundit tė publikuara nga Autoriteti Rregullativ i Telekomunikimeve Elektronike e Postare (AKEP) pėr tremujorin e parė (TM1) tė vitit 2015, tė cilat flasin pėr humbje marramendėse, nė kushte normale ėshtė dashur tė shėrbejė si alarm pėr Qeverinė e Kosovės, e cila ėshtė pronare e ndėrmarrjeve publike nė vend.

Mirėpo, ēuditėrisht tė gjithė kanė mbyllur sytė karshi menaxhimit tė vrazhdė qė po i bėhet kompanisė mė tė madhe publike nė vend.

Mustafa i ardhur nė krye tė Telekomit tė Kosovės me pėrkrahje tė fuqishme nga kryetari i Parlamentit, Kadri Veseli, pavarėsisht se menaxhimi i Aeroportit tė Prishtinės nga ana e tij ka lėnė shumė pikėpyetje tė mėdha.

Ai kishte qenė menaxheri i cili kishte investuar miliona euro nė Aeroport, derisa kjo ndėrmarrje ishte nė prag tė koncesionimin.

Autobusėt supermodernė qė i kishte blerė Mustafa i kanė mbetur si “peshqesh” i vlefshėm pėr investitorėt turq, ndonėse bėhet fjalė pėr shpenzime tė parave publike.

Mustafa dhe Veseli e kanė trashur miqėsinė nė kafenenė e familjarėve tė kryeshefit “Zanzibar”, nga thellėsia e sė cilit janė bėrė politika “globale” pėr qeverisje lokale.

Madje pas njė ahengu, zyrtarėt e kėsaj partie gjatė natės dolėn dhe e kumtuan lajmin pėr prishjen e koalicionit me LDK-nė, ndėrsa kur u kaloi dehja, i ranė pishman.

Miqėsia mes Veselit dhe Mustafės ėshtė trashur edhe mė shumė gjatė viteve tė fundit, pasi qė kėta tė dy janė kuadro tė universiteteve sllovene, ku kanė vijuar studimet e doktoratės, ndonėse pėr studimet paraprake tė Mustafės janė ngritur dyshime edhe nga Prokuroria e Shtetit.

Se Mustafa ėshtė ngjitur nė krye tė PTK-sė me pėrkrahjen e Veselit ky ėshtė njė sekret publik, mirėpo ėshtė pėr t’u habitur se si i ka mbyllur sytė deri mė tani pėr kėtė ēėshtje kryeministri Isa Mustafa.

Ky i fundit kishte reaguar menjėherė pas zgjedhjes sė Mustafės nė krye tė PTK-sė, duke e quajtur si njė zgjedhje jo tė duhur dhe do tė mundohet sa mė shpejt ta korrigjojė njė gabim tė tillė, mirėpo qė nga ajo kohė kryeministri si duket e ka harruar atė ēka kishte thėnė nė profilin e tij nė “Facebook’ pėr kryeshefin e ri tė PTK-sė.

Njė reagim i tillė i kryeministrit si duket ishte sa pėr t’i qetėsuar tė pakėnaqurit brenda partisė sė tij, e jo pėr t’ia lėkundur “kolltukun” nė PTK kryeshefit tė ri, i cili njėherėsh ėshtė familjar i bashkėpunėtorit mė tė afėrt tė kryeministrit, Muhamet Musafės.

Si njė doktor i ekonomisė, kryeministri Mustafa e ka tė qartė se Agron Mustafa nuk ėshtė njė menaxher i denjė pėr ta udhėhequr suksesshėm njė kompani, si ėshtė PTK-ja, bazuar nė rezultatet e tij paraprake nė Aeroport. Tė vetmen gjė qė mund ta bėjė Mustafa ėshtė ta zhvleftėsojė kompaninė dhe nė fund t’ua shesė disa kompanive turke, tė cilat kanė lidhje me biznesmenė shqiptarė. E qė kėto tė zeza tė mos i dalin nė shesh, Mustafa nė vazhdimėsi po shqep para pėr mediume, tė cilat nė vazhdimėsi po censurojnė ēdo fjalė negative pėr tė parin e PTK-sė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma