HRW: Mjedis i pasigurt i medies nė Kosovė

Gazetarėt nė Ballkanin Perėndimor janė tė detyruar tė punojnė nė njė mjedis armiqėsor, qė ndikon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nė aftėsinė e tyre pėr tė zhvilluar njė gazetari kritike dhe tė pavarur, pjesė thelbėsore kjo e njė shoqėrie demokratike, tha Human Rights Watch nė njė raport tė publikuar sot.
Autoritetet nė Bosnjė Hercegovinė, Kosovė, Mal tė Zi dhe Serbi, duhet tė ndėrmarrin hapa tė menjėhershėm pėr tė krijuar njė mjedis tė sigurt pėr veprimtarinė e medieve dhe t’i japin fund mosdėnimit tė krimeve kundėr gazetarėve, theksohet nė raport.

Raporti prej 69-faqesh “Njė Profesion i Vėshtirė: Liria e Medias Nėn Sulm”, dokumenton sulme fizike dhe kėrcėnime, duke pėrfshirė edhe kėrcėnime pėr vdekje, ndėshkime nė formėn e paditjeve nė gjykatė dhe fushata pėrgojuese kundėr gazetarėve nė Bosnjė Hercegovinė, Kosovė, Malin e Zi dhe Serbi, transmeton Rel.

Raporti bazohet nė intervista me 86 gazetarė, tė cilėt raportojnė mbi ēėshtje delikate si krimet e luftės dhe korrupsioni, nga tė katėr vendet e Ballkanit Perėndimor. Human Rights Watch dokumentoi edhe disa raste sulmesh nėpėrmjet Internetit kundėr medieve online qė kanė mbajtur pozicione kritike ndaj qeverive.

Asnjė nga vendet nuk janė duke i hetuar apo kaluar nė proces penal sulmet kundėr gazetarėve nė fjalė, theksohet, pos tjerash, nė raportin e publikuar sot tė organizatės, Human Rights Watch.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma