Merrene pushtetin, por lėreni shtetin

Nga Gani Sadiku - Politika nė Kosovė ka dalur tėrėsisht nga binarėt e tė qenurit prijėse e proceseve politike pėr ta quar pėrpara shtetin e kombin. Asnjė nga partitė politike nuk po tregohet mjaft e zgjuar qė ta pėrvetėsojė elektoratin e vendit, dhe thuaja se ēdo qytetarė nė mungesė tė alternativės pėr tė votuar dikė, po heshtė, duke mos dalur nė zgjedhje, apo duke u rreshtuar nė krahė tė radikalistėve qė nė mėnyrė perfekte dhe tė rafinuar, e kanė infektuar qytetarin e pa informuar me doktrina tė kalbėzuara mesjetare.
Pse vallė bėhen gjėra tė tilla mes shqiptarėve, mu nė zemėr tė europės sė qytetėruar dhe nė shekullin e 21.,?

Kėtu janė 4 faktorė kryesorė; mungesa e zhvillimit ekonomik, vetėdija dhe niveli i ulėt i shkollimit, koketimi i partive politike me radikalizmat fetarė, maraku si dhe sakrifica sublime e shqiptarėve qė bėjnė pėr pushtet.

Partitė opozitare janė thellėsisht tė humbura si "gusa nė mjegull", tė cilat bėjnė argatin e djallit, para votuesve tė tyre, por edhe para qytetarėve tė vendit, jo pėr ta ndryshuar politikėn por pėr ta vajtuar pamundėsinė e hajnisė sė tyre, duke e "treguar" hajninė e tė tjerėve.

Patriotizėm i opozitės ėshtė, jo tė shes kopalla tė lyera me "ėmbėlsinė" e sarkazmit amorf, por ta stopojė politikėn qė dėmton vendin nėse e bėjnė partitė nė pushtet.

AAK-ja, ka rėnė nėn ndikimin e tė "fortėve" dhe e ka humbur tėrėsisht arsyen e veprimit politik.

VV-ja, duket si pėrkrahėse e rrymave radikale, dhe as pak racionale nė dhėnien e alternativave bindėse nė qeverisjen e vendit, pėrveē fjalėve tė"bukura" tė cilat brenda kanė shėmtinė e varfėrisė, dhe zhgėnjimin e qytetarėve.

Ndėrsa Nisma, nuk ka fuēi vepruese duke mbetur nė mes dy zjarreve "as me sheher as me Barilevė".

Shpresa e vetme tash pėr tash duket tek LDK-ja, nėse mundet me i "marrė kėmbėt", nga sfidat dhe pengesat qė do t'i dalin pėrballė.

Rryma radikale islame nė Kosovė, nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se kobi i vendit tonė, qė brenda ka njerėz tė paguar mirė nga Serbia, tė cilėt kujdesen qė raportet nė mes tė Amerikės dhe Kosovės tė bien nė pikėn "0". Nė kohėn kur Serbia po bėnė gjithēka pėr t'i riparuar marrėdhėniet skajshmėrisht tė acaruara me SHBA-nė.

Shtrohet pyetja ku janė klerikėt tė cilėt ja kanė borxh vendit tė tyre, qė nuk e "luftojnė" vet kėtė kancer tė islamit, dhe tė cilėt si njerėz tė shejt dhe tė "k'nueshėm" nuk i bėjnė njė prerje mes fesė tonė qė me shekuj ėshtė aplikuar nė trojet tona, dhe kėtyre fundėrrinave tė njerėzimit.

A janė tė shitur njė pjesė e mirė e politikanėve dhe e klerikėve nė vendin tonė, dhe a ka buxhet Serbia e sllavizmi me i ble kėta.? Sigurisht se ka edhe buxhet, por edhe mundėsi t`i blejė, sepse shqiptarėt janė tė njohur si qytetarė qė qėndrojnė kohė tė gjatė tė blerė, si "besnik" tė okupatorit, pėr ta sunduar sojin e tyre, dhe pėr t`i shtypur deri nė nėnshtrim./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma