Serbėt thėrrisnin: Vrisni shqiptarėt!

Me dėshminė e dėshmitarit Mazllum Mehmeti ka vazhduar nė Gjykatėn Themelore tė Mitrovicės procesi gjyqėsor ndaj Oliver Ivanoviqit, Dragolub Delibashiqit, Ilija e Nebojsha Vujaēiqit dhe Aleksandėr Llazoviqit, tė cilėt aktakuza i ngarkon pėr krime lufte, tė kryera nė rrugėn e “Kovaēėve” nė Mitrovicė, nė prill tė vitit 1999 dhe pėr vrasje, tentimvrasje, keqtrajtim dhe dėbim tė shqiptarėve nga veriu i Mitrovicės, tė kryera nė shkurtin e vitit 2000.
Dėshmitari Mehmeti tha se nė natėn e 3 shkurtit tė vitit 2000 ndodhej nė banesėn e tij, nė ndėrtesėn ku ndodhej edhe banesa e Nexhmedin Ajetit. Ai shtoi se nė atė ndėrtesė kishte 12 familje shqiptare dhe 12 familje serbe, por qė atė natė kishin mbetur aty vetėm dy familje, e tij dhe ajo e Nexhmedin Ajetit.

Duke folur pėr natėn e 3 shkurtit, Mehmeti tha se meqenėse ndodheshin vetėm kėto dy familje kishte shkuar nė banesėn e Nexhmedinit dhe kishte qėndruar deri nė momentet kur ishin sulmuar nga grupe tė serbėve.

“Kanė ardhur njerėz qė flisnin nė gjuhėn serbe dhe mė kanė thėnė qė tė dalim nga banesa, por nuk kam pranuar tė dal dhe ata pastaj kanė hedhur njė bombė nė banesėn time, por fatbardhėsisht nuk e ka lėnduar asnjė anėtar tė familjes”, tha dėshmitari, teksa ka shtuar se serbėt edhe kishin shtėnė me armė./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma