Koha mė e shėndetshme pėr tė ngrėnė gjatė ditės ėshtė…

Kjo ėshtė pėr tė gjithė ju qė hani natėn vonė: A do tė ishte nė rregull tė hani vetėm pėr 12 orė gjatė ditės nėse e kishit ditur se kjo gjė do tė ju mbajė tė ri dhe tė shėndetshėm?
Kjo pikėrisht ėshtė ajo qė njė studim nga an Diego State University dhe the Salk Institute for Biological Studies kanė gjetur: ngrėnia gjatė njė “kohe tė caktuar pėr ushqim” (TRF) nga 12 orė gjatė ditės mund tė pėrmirėsojė dukshėm cilėsinė e gjumit, tė frenojė shtimin e peshės dhe parandalojė dėshtimin e zemrės pėr shkak tė moshės. Nė rregull, i gjithė ky studim ėshtė bėrė nė miza – por prapė.

“Rezultatet ishin aq dramatike sa qe instinkti ynė i parė se ndoshta i kishim pėrzier grupet e mizave dhe i kemi analizuar mizat mė tė reja,” thotė Girish Melkani, PhD, bashkėautor i letrės sė botuar nė Science. “Morri shumė, shumė raunde tė pėrsėritjes sė eksperimentit qė mė nė fund tė na bind se TRF-ja ishte pėrgjegjės pėr zemrat qė dukeshin shumė mė tė reja tek mizat e vjetra.”

Kėto rezultate shtojnė mbėshtetje nė fushėn e krononutrionit – qė ėshtė, ideja se koha kur hamė ėshtė mė e rėndėsishme se ēfarė hamė. Hulumtimet nė minj tregojnė se TRFja gjatė kohės sė natyrshme tė tė ushqyerit promovon humbje peshe dhe parandalon sėmundjet metabolike kur kafshėt konsumojnė ushqim me yndyrė tė lartė. Hulumtim i ngjashėm tek njerėzit ka gjetur se puna nė ndėrrim tė natės (dhe rrjedhimisht ngrėnia e ushqimit natėn) ėshtė i lidhur me mbipeshė, diabet, dhe sėmundje kardiovaskulare.

Pse ngrėnia gjatė ditės duket tė jetė shumė e rėndėsishme pėr shėndetin e njeriut? Shkencėtarėt mendojnė se ka tė bėjė me prishjen e ritmit circadian, orėn e brendshme tė trupit tonė qė i pėrgjigjet dritės dhe errėsirės dhe i rregullon proceset biologjike se kur duhet tė flemė apo tė hamė. Nė shoqėrinė moderne, argumentojnė ata, drita artificiale dhe mundėsia e vazhdueshme e ushqimit kanė ndėrhyrė nė kėtė ritėm, duke na shkaktuar tė hamė mė shpesh nė intervale jo natyrale, me siguri duke na dėmtuar shėndetin gjatė procesit.

Potenciali i krononutrionit ėshtė emcionues, por studiuesit thonė se nuk mund tė nxjerrim pėrfundime tė mėdha ende. Ne e dimė qė ērregullimi i ritmit circadian mund tė na hap probleme, por kemi edhe shumė hulumtime pėr tė bėrė para se tė kuptojmė se kur, saktėsisht, njerėzit duhet tė hanė.

Tani pėr tani, do ta mbajmė nė mend si “me kohė tė kufizuar!”. ©Motivim.com

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma