Mustafa: Qeveria dhe ARKEP-i po e dėmtojnė PTK-nė

Institucionet e Kosovės dhe Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) janė duke e dėmtuar PTK-nė dhe Valėn.
Kėshtu ka thėnė kryeshefi i PTK-sė, Agron Mustafa, tė martėn, nė debatin e organizuar nga OJQ STRAS me rastin e prezantimit tė raportit pėr tregun e telekomunikacionit. Nė kėtė tryezė ishin tė pranishėm edhe ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, dhe kryetari i Bordit tė ARKEP-it, Ekrem Hoxha.

Mustafa ka thėnė se Qeveria e Kosovės po e pėrkrah konkurrencėn e PTK-sė me dividendin qė po e merr pikėrisht nga PTK-ja, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Nė vitin 2015 ėshtė kėrkesa qė 30 milionė t’i paguhen aksionarit. 10 milionė janė paguar tashmė. Por ēfarė ndodh, hipotetikisht po them, qė 5-10 milionė qė i paguhen aksionarit gjatė vitit i shkon operatorit tjetėr apo i shkon konkurrencės sonė. Ne jemi ata qė nė njė masė tė madhe e mbėshtesim dhe e pėrkrahim konkurrencėn tonė”, ka thėnė Mustafa.

http://koha.net/?id=27&l=66446

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma