Gjermania kthen edhe 110 azilkėrkues shqiptarė

Autoritetet shtetėrore gjermane sot gjatė ditės kanė nisur pėr nė atdhe edhe njė grup shqiptarėsh. Nė mesin e tyre ka shqiptarė nga Kosova por edhe nga Shqipėria. Mėsohet se tė kthyerit janė pjesė e grupit tė emigrantėve ilegalė qė morėn rrugėn e migrimit gjatė kėtij viti duke gjetur rrugėn drejt Gjermanisė kryesisht pėrmes kufirit me Hungarinė, raporton Koha.net.
“Refugjatė nga Shqipėria dhe Kosova hipin nė njė aeroplan pėr nė Tiranė dhe Prishtinė, nė aeroportin e Munihut, Gjermani. Rreth 110 refugjatė nga Shqipėria dhe Kosova janė ekstraduar pasi kėrkesa e tyre pėr azil u ėshtė refuzuar”, shkruan Reuters.

Ky ėshtė grupi i fundit i emigrantėve ilegalė shqiptarė qė Gjermania i ka riatdhesuar nė periudhėn e fundit pasi vet kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatė takimit qė e zhvilloi me kryeministrin e Kosovės, Isa Mustafa, nė Berlin, siē raporton Koha.net, tha se shanset e dhėnies sė azilit pėr kėta emigrantė “janė pothuajse tė barabarta me zero”.

Tė njėjtėn e ka dhėnė Merkel edhe nė Tiranė gjatė vizitės qė Kancelarja gjermane i bėri Shqipėrisė pak ditė mė parė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma