Hudhra, kundėr mykut, kolesterolit (dhe jo vetėm)

Ėshtė njė bimė shumėvjeēare, origjina e sė cilės mendohet se ėshtė nga Azia Jugore. Tek ne rritet nė tė gjithė vendin e kultivuar. Pėr mjekim pėrdoret fruti i saj (thelpinjtė e hudhrės), (Bulbus AlliumSativum). Hudhra midis tė tjerave pėrmban vajin eterik -alium (0.1-0.36%) polisulfide tė ndryshme me pėrmbajtjen kryesore-dialil sulfide.
Gjatė ekstraktimit tė drogės me ujė pėrfitohet alium, njė lėndė e tretshme nė ujė, por qė nuk ka aromėn karakteristike tė saj (tė hudhrės).

Nėn veprimin e enzimės alinaze, nėn veprimin e oksigjenit tė ajrit gjatė shtypjes sė thelpinjve, aliumet zbėrthehen deri nė alicin ( 60% dialil sulfid), lėndė sė cilės i dedikohet veprimi bakteriocid dhe fitoncid i drogės. Po ashtu hudhra pėrmban Vitaminė C, A, B, amide tė acidit nikotinik, hormone, fermente, jod, biotinė etj.

Hudhra qė nė kohėt e lashta ka pasur njė pėrdorim tė madh nė luftė kundra glistrave (krimbave tė zorrėve), nė sėmundjet infektive tė stomakut dhe zorrėve, si dhe nė zhvillimin normal tė florės sė zorėve (pra, kundėr mykut qė na intereson ne)

Pėrgatitja dhe pėrdorimi i hudhrės:

Nė formė brumi (e shtypur) pėrdoret si tampon nė hundė (si profilaksi kundra gripit)
2-3 thelpinj nė ditė ėshtė dozė e mjaftueshme pėr sėmundjet e stomakut dhe zorrėve.

Mund tė pėrdoret nė formė tinkture me alkool: 50gr hudhra tė shtypura hidhen nė njė enė qelqi tė errėt, mbulohet me 150 gr alkool 96* lihet 10 ditė duke e tundur herė pas here, kullohet dhe pihet 3 herė nė ditė nga 10-15 pika para buke. Kjo pėrzierje pėrdoret jo vetėm pėr mjekimin e mykut, por edhe nė sėmundjet kardiake, si dhe pėr uljen e kolesterolit nė gjak./gazeta shendeti/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma