Tė rinjtė shqiptarė nxitojnė drejt Zvicrės

Perspektiva e keqe e bizneseve, trendi politik pėr t’u shqetėsuar nė vendet e Ballkanit ėshtė arsyeja e depresionit mes tė rinjve, konstaton portali zviceran “20 minuta”.
Megjithatė, shanset pėr tė fituar azil nė Zvicėr janė pothuajse joekzistente, sepse Kosova konsiderohet si vend i sigurt, ka shpjeguar zėdhėnėsja e sekretariatit tė shtetit tė Zvicrės, Lea Verthaimer, transmeton lajmi.net.

Edhe pėrkundėr kėsaj, njė numėr i madh i kosovarėve po vazhdojnė pėrpjekjet pėr tė fituar azil. Konsiderohet qė nė ēerekun e parė tė kėtij viti rreth 30 mijė njerėz kanė lėshuar Kosovėn pėr shkaqe ekonomike. Edhe pse ky fluks po shuhet, pėr katėr muajt e parė numri i tyre ka qenė 138, tė cilėt kanė provuar tė hyjnė ilegalisht.

Ndalimi i kalimeve ilegale

Ėshtė e vėshtirė tė ndėrmerret diēka kundėr fluksit tė emigrantėve, shpjegon eksperti pėr migrime Heinz Brand.

Mundėsia e vetme sipas tij ėshtė qė tė ndalohen hyrjet ilegale nėpėr kufij.

Nė Shqipėri 67 pėr qind e tė rinjve janė tė gatshėm tė lėvizin nė ndonjė vend tjetėr, nė Kosovė 55 pėr qind, nė Maqedoni 53 pėr qind dhe nė Bosnje dhe Hercegovinė 49 pėr qind.

Nė mesin e vendeve tė cilat dėshirojnė tė shkojnė favorite ėshtė Zvicra, kėshtu qė njė e treta e rinisė kosovare preferon kėtė vend.

Gjithashtu ka numėr tė madh tė cilėt e dėshirojnė Gjermaninė, Britaninė e Madhe dhe Amerikėn.

Politikani nė Winterthuri Blerim Bunjaku ka folur pėr fluksin e emigrantėve dhe ka konsideruar qė shumė prej tė rinjve nė Kosovė kanė tė afėrm qė punojnė nė Zvicėr, nga tė cilėt marrin informacione pėr jetėn dhe punėn aty.

“Nė Kosovė rinia ėshtė harruar, ndėrsa qeveria bėn shumė pak pėr ata. Zvicra dhe BE duhet tė bėjė diēka qė vendi tė mbetet nė kėmbė”, tregon Bunjaku.

Njėjtė mendon edhe Bashkim Iseni, drejtori i platformės informative albinfo.ch, i cili ka porositur se pa presionin e Zvicrės dhe BE-sė situata do tė vėshtirėsohet

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma