Presheva hap zyrtarisht maternitetin e shumė pritur

Pas shumė prolongimeve nga qeveria e Serbisė dhe pas gati 30 viteve, materniteti nė Preshevė zyrtarisht ka hap dyert, raporton TVP. Drejtori i shtėpisė sė shėndetit Mitat Sahiti pėr RTV Presheva ka deklaruar se pas shumė pėrpjekjeve shėrbimi i materniteti nė Preshevė ėshtė kompletuar me kuadrot profesional duke potencuar edhe pajisjet teknike qė janė tė teknologjisė mė tė lartė. Materniteti do tė jetė nė dispozicion tė nėnave 24 orė.
Drejtori Sahiti po ashtu ka thėnė se gratė shqiptare nuk duhet tė kenė asnjė dilemė, sepse mjekėt do tė veprojnė sipas vlerėsimeve specialistike dhe rastet e konstatuara do tė dėrgohen nė qendra tjera spitalore, siē ndodhė edhe nė Vranjė, ku kjo qendėr rastet mė tė vėshtira i adreson nė Nish apo Beograd.

Ai gjithashtu ka thėnė se materniteti nė Preshevė posedon edhe inkubatorin transportues.

Edhe udhėheqėsi i shėrbimit tė maternitetit dhe dispanzerit tė grave, Driton Mustafa ka theksuar se i tėrė stafi ėshtė nė gjendje gatishmėrie dhe mezi presin lindjen e parė.

Duke marrė pėr bazė disa tė dhėna, nė Preshevė brenda njė viti lindin afro 1 mijė foshnje.

Por hapja maternitetit ishte ditė e veēantė edhe pėr motrat e mamisė tė cilat me vite kanė pritur qė tė ushtrojnė profesionin e tyre.


Albiona Kamberi thotė se ėshtė shumė e lumtur qė do tė ketė mundėsi tė shėrbej nėnave shqiptare, kur dihet se ato deri mė tani kanė hasur nė vėshtirėsi, duke u nisur nga komunikimi, pasi shumė prej tyre nuk kanė ditur gjuhėn serbe.

Nė fund drejtori Mitat Sahiti ka uruar gjithė stafin e materniteti dhe nėnat shqiptare pėr kėtė ditė tė rėndėsishme.

Dokumentacioni teknik i maternitetit ishte pėrpiluar nė vitin 2010, ndėrsa punimet kishin filluar nė vitin 2012 dhe vlera e pėrgjithshme e maternitetit ėshtė 1.5 milion euro.

Materniteti ka 2 salla tė lindjes, inkubimin, fototerapinė, dhomat e motrave, 4 dhoma rehabilitimi, kuzhinėn dhe objektet tjera pėrcjellėse

Nga sot e tutje nėnat nga komunat Bujanoc e Preshevė nuk do tė bredhin spitaleve tė tjerė./Titulli.com/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma