Ēfarė tė hani para njė vrapi tė gjatė

Ja cilat janė rregullat e arta tė ushqimit para se tė filloni vrapin. Franēeska Liparoti, njė nga trajneret mė tė famshme, ju jep disa ide se si tė kombinoni proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet pėr tė vrapuar mė gjatė dhe pėr tė qenė tė shėndetshėm:
Jo bukė tė bardhė dhe makarona: ėshtė mirė t’i zėvendėsoni ato me tėrshėrė, oriz kaf, makarona orizi kaf, makarona kaf.

Mos u pėrqendroni vetėm te karbohidratet: sigurisht karbohidratet janė burim energjie. Gjithsesi, proteinat dhe yndyrnat janė tė nevojshme pėr t’ju dhėnė mė shumė fuqi dhe pėr ta rimarrė veten. Kėshtu qė nė vaktet tuaja pėrfshini gjithmonė proteina, yndyrna dhe karbohidrate. Njė shembull i mirė ėshtė avokado me tost dhe kosi e manat.

Pėrfshini nė dietė yndyrna tė shėndetshme: ato janė tė rėndėsishme pėr lubrifikimin dhe mbrojtjen e kyēeve tuaja. Ndihmon nė rikuperimin, kontrollin e temperaturės sė trupit, pėrthithjen e nutrientėve dhe mbajtjen e trupit tė karikuar. Pėrfshini nė dietėn tuaj tė pėrditshme arra, fara, avokado, peshk (salmon, sardele).

Mos hani shumė vonė natėn para vrapit: shmangni ngrėnien e vonė dhe jepini kohė trupit tė tresė ushqimin. Relaksohuni dhe bėni gjumė tė qetė.

Hani mėngjes tė pasur me karbohidrate: fibrat dhe yndyrnat e ushqimeve qė do tė konsumoni nė mėngjes duhet tė jenė sa mė tė ulta, nė mėnyrė qė mos tė acaroni stomakun. Mbushni trupin me karbohidrate dhe do tė keni energji gjatė garės. Hani tėrshėrė, tost dhe pini lėngje frutash.

Qėndroni tė hidratuar: dehidratimi mund tė rezultojė nė rėnie tė energjisė, madje edhe 2% reduktim i nivelit tė hidratimit mund tė ndikojė negativisht nė performancėn tuaj.

Mos hani direkt pas mbarimit tė vrapit: nė fillim qetėsohuni dhe pini ujė (edhe nėse bėni njė foto pas pėrfundimit tė vrapit nuk do tė ishte keq). Prisni 30 minuta dhe hani njė vakt tė pasur me proteina dhe yndyrna tė shėndetshme pėr rimėkėmbjen e muskujve. Cosmopolitan/ Pėrgatiti: Elena Beta

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma