Rruga “UĒK”

Nga Arton Musliu - Rrugė nuk ka, rrugėt janė bėrė duke ecur! Kjo ėshtė njė proverb spanjolle me tė cilėn diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger, e pėrfundon librin e tij tė njohur mbi diplomacinė dhe marrėdhėniet ndėrkombėtare, ‘Diplomacia’.
Dekonstruktimi objektiv i kėsaj fjalie pashmangshėm dhe pakthyeshėm na ēon tek njė konkluzion po ashtu objektiv. Objektiviteti si koncept natyral patjetėr qė ėshtė i shoqėruar nga subjektiviteti i cili ėshtė shprehje e idesė sė njeriut se kah donė tė ecė ai. Nė kornizat e objektivitetit ka shumė rrugė qė mund tė bėhen , plotė mundėsi qė mund tė realizohen. E subjektiviteti nė mėnyrė tė pakthyeshme na ēon pashmangshėm nė pėrzgjedhjen e njė rruge. Nė realizimin e njė synimi.

Pra, shprehur nė mėnyrė koncize andej kah nisemi, andej kah ecim, andej edhe rruga ėshtė rrjedhojė racionale e nisjes dhe ecjes tonė tė pėrbashkėt. Ēdo shoqėri gjatė periudhave tė vėshtira historike, gjatė okupimit nga sundimi i huaj, ka vetėm njė rrugė. Ajo rrugė ėshtė lufta. Kjo rrugė nė rastin e Kosovės e ka emrin UĒK, pra rruga e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Pa e margjinalizuar edhe rolin e rezistencės pasive nė organizimin e jetės paralele nė Kosovė gjatė viteve 1990- 1998, populli i Kosovės zgjodhi rrugėn e luftės nė mėnyrė qė atdheu ynė tė jetoj nė liri. Kjo rrugė njėmend ėshtė bėrė duke ecur. Dhe, duke ecur me kurriz drejt e ballėhapur, kudo dhe gjithkund.

Nė kėtė rrugė kanė humbur jetėn afėr 2000 dėshmorė tė kombit, mė shumė se 12,000 njerėz tė pafajshėm e tė pambrojtur, afėr 20,000 nėna, gra e motra tona janė dhunuar, mbi 100,000 shtėpi tė shqiptarėve tė Kosovės janė shkatėrruar e mbi 1 milion tė shqiptarė tė Kosovės janė depėrtuar nga shtėpitė e tyre. Tė gjitha kėto krime kundėr njerėzimit i ka bėrė shteti serb. Pra rruga jonė pėr liri ishte shumė e shtrenjtė. Kjo rrugė ėshtė bėrė nga njerėzit tanė, vėllezėrit tanė e motrat tona. Lufta e UĒK-sė ėshtė nderė pėr tė gjithė nė dhe prandaj duhet tė krenohemi me tė. Gjithmonė dhe gjithherė.

Ky t’paktėn do tė duhej tė ishte diskursi ynė shoqėrorė e shtetėrorė ndaj kėsaj rruge. E fatkeqėsisht njė diskurs i tillė ėshtė imagjinatė e parealizuar e shoqėrisė kosovare. Nė fakt ky diskurs reflekton diēka krejt tjetėr, njė averzion permanent ndaj UĒK-sė. Ky averzion ka burimin dhe zanafillėn e vet. Se Serbia ėshtė e interesuar tė diskreditoj luftėn sublime tė UĒK-sė ėshtė krejt e kuptueshme. Por tė diskreditohet nga vet ne, kjo ėshtė e papranueshme. Politikisht e papėrgjegjshme, nė aspektin shoqėrorė e pandėrgjegjshme. Ky diskreditim ka filluar gjatė luftė sė UĒK-sė dhe ka vazhduar edhe pas luftės pėrmes proceseve gjyqėsore vendore, mikse e ndėrkombėtare.

Kredibiliteti i rrugės sė UĒK-sė ėshtė sfiduar vazhdimisht edhe nga brenda Kosovės. Duke filluar nga ndarja nė organizimin e luftės, me ē’rast FARK-u zgjodhi sheshin e Tiranės, derisa trimat e Kosovės, pa dallim ideologjie, por vetėm me njė qėllim, kishin zgjedhur frontin e Kosovės. Pėr tė vazhduar mė pastaj edhe ndarjen e luftėtarėve nė luftėtarė ‘pacifist’ dhe luftėtarė tė UĒK-sė. Degradimi i luftės sė UĒK-sė ka vazhduar edhe me hartimin e listave tė veteranėve me ē’rast kredibilteti i kėtij procesi me tė drejtė ėshtė vėn nė pikėpyetje. Derisa tani jemi tė gjithė dėshmitarė tė sikletit tė Gjykatės Speciale e cila ėshtė imponim nga jashtė, e sponsorizuar edhe nga brenda. Shkurt, aq shumė po keqtrajtohen vlerat e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės sa qė si shoqėri, por edhe si shtet, nuk na ka mbet kurajo qė edhe simbolikisht tė njohim kėtė sakrificė sublime dhe kėtė vlerė supreme. Lavdia e historia e UĒK-sė nuk janė inspirimi ynė konstitucional.

Pėr mė tepėr kemi ardhė nė gjendje tė tillė sa qė edhe rrugėt t`i emėrtojmė me ēfarėdo emri, pos me ato emra tė cilat lidhen mė UĒK-nė. Njė dukuri e tillė ėshtė shpėrfaqė tani pėrmes procesit tė emėrtimit tė vendbanimeve rurale, tė rrugėve tė fshatrave, me ē’rast UĒK si krenaria jonė kombėtare po injorohet nga institucionet tė cilat janė ndėrtuar me gjakun e dėshmorėve dhe martirėve tė UĒK-sė.

UĒK ka pasur nė tė gjithė Kosovės. UĒK ka pasur edhe nė Viti. Shtabi i Brigadės 173 “Gursel e Bajram Sylejmani” tė Zonės Operative tė Karadakut nė shumicėn e kohės ka qenė i vendosur nė fshatin emblemė tė UĒK-sė pėr kėtė zonė, nė Vėrban. Gjatė luftės sė fundit nė Vėrban ka ra dėshmorė ushtari Kemajl Azizi, janė martirizuar Qerim Rrahmani, Regjep Emėrllahu e Rrahim Rrahmani, janė djegur dy shtėpi, ėshtė boshatisur i tėrė fshati, e njėkohėsisht Vėrbani ka shėrbyer si kordon luftarak pėr lėvizjen e delegacioneve politike e ushtarake tė UĒK-sė, pėr bartjen e armatimit dhe pėr mbajtjen e lidhjeve ushtarake me Zonėn Operative tė Nerodimes.

Derisa ushtarėt e parė vullnetarė tė UĒK-sė tė Brigadės 173 “Gursel e Bajram Sylejmani” kanė qenė pikėrisht nga Vėrbani. Pikėrisht nė vendin ku ishte e organizuar Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, pra nė Vėrban, nuk ėshtė emėrtuar asnjė rrugė me kėtė emėr. Pėrjashtim kėtu bėn emėrimi i rrugėve tė dy lagjeve me emrat e martirėve tė lirisė nė luftėn e fundit, Regjep Emėrllahu e Qerim Rrahmani. Kėsisoji institucionet komunale tė Vitisė nė kėtė mėnyrė kanė injoruar tėrėsisht Vėrbanin si ēerdhe tė UĒK-sė nė Anamoravė.

Dhe kjo ėshtė keq. Shumė keq. Pėr shkak se rrugėt duhet tė emėrtohen me emrin qė ka ecė duke bėrė rrugė. E ky emėr ėshtė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

Pra, rrugėt nuk ekzistojnė, ato bėhen duke ecur! Njė gjė tė tillė e ka bėrė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma