UBT nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin Bauhaus nė Gjermani

Rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi, gjatė qėndrimit nė njė vizitė nė Gjermani, ka vizituar Universitetin Bauhaus, me ftesė tė drejtuesve tė kėtij universiteti.
Me kėtė rast, Hajrizi ka nėnshkruar me udhėheqjen e Universitetit Bauhaus njė marrėveshje bashkėpunimi, duke hapur kėshtu edhe njė adrese dhe njė mundėsi shtesė pėr studentėt dhe stafin e UBT-sė pėr studime nė institucione prestigjioze akademike ndėrkombėtare.

Marrėveshja pėrfshin mobilitet tė stafit dhe tė studentėve nė fushėn e Arkitekturės, Ndėrtimit, GIS dhe Gjeodezisė.

Interesim i shtuar i universiteteve evropiane pėr bashkėpunim me UBT-nė

Rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi ka zhvilluar njė varg takimesh me pėrfaqėsues tė universiteteve, gjatė vizitės nė Gjermani, nė Austri e nė Suedi.

Drejtues tė kėtyre universiteteve janė njoftuar me programet e veēanta tė studimeve qė i ofron UBT, duke qenė prijatare nė Kosovė dhe nė rajon nė shumė fusha, si dhe me numrin e madh tė institucioneve partnere kudo nė botė.

Ata kanė shprehur interesim pėr bashkėpunim me UBT-nė nė shumė fusha tė interesit tė dyanshėm.

Filloi aprovimi i Bursave pėr Mobilitet nė Programin Evropian CEEEPUS

Ka filluar aprovimi i bursave pėr Mobilitet nė Programin Evropian "Central European Exchange Program for University Studies" (CEEEPUS) pėr stafin dhe studentėt e UBT-sė.

Muaj mė parė UBT ėshtė bėrė pjesė e kėtij programi, duke ofruar mundėsi pėr bursa pėr stafin dhe pėr studentėt e tij.

CEEEPUS pėrfshin vendet e Evropės Qendrore dhe Evropės Juglindore dhe ėshtė njė rrjet universitar qė ofron programe dhe diploma tė pėrbashkėta pėr studentėt e institucioneve anėtare.

UBT ėshtė institucioni i parė privat i arsimit tė lartė nė Kosovė qė e ofron kėtė mundėsi pėr studentėt e tij.

UBT dhe TEB Bank nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi pėr biznese tė reja dhe inkubator tė biznesit

UBT ka nėnshkruar edhe njė marrėveshje bashkėpunimi, nė vazhdėn e zgjerimit tė bashkėpunimit me institucione vendore e ndėrkombėtare, nė tė mirė tė krijimit tė kushteve sa mė tė mira pėr studime dhe pėr hulumtime pėr studentėt, por edhe pėr stafin e institucioneve partnere.

Marrėveshja e nėnshkruar dje me bankėn TEB ndėrlidhet me shfrytėzimin e inkubatorit tė biznesit nė UBT nga kjo bankė, me qėllim tė avancimit tė ndėrmarrėsisė pėr studentė dhe entuziastė me ide inovative biznesi.

Marrėveshja u nėnshkrua nga rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi dhe zėvendėsdrejtori menaxhues nė TEB, z.Arton Celina.

UBT dhe TEB zhvillojnė bashkėpunim edhe nė fusha tė tjera dhe janė partnerė nė shumė projekte nė ndėrmarrėsi.

Rektori Hajrizi bėri njė prezantim nė fushėn e Modelimit dhe Simulimit nė Universitetin e Vjenės pėr Teknologji.

Rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi qėndroi pėr vizitė nė Universitetin e Vjenės pėr Teknologji, njė universitet partner i UBT-sė.

Me kėtė rast, ai bėri njė prezantim nė fushėn e Modelimit dhe Simulimit nė njė seminar tė organizuar nė kėtė universitet.

Gjithashtu, rektori Hajrizi diskutoi me drejtuesit e Universitetit tė Vjenės pėr Teknologji lidhur me projektet e pėrbashkėta qė kėto dy institucione do tė zhvillojnė nė tė ardhmen.

UBT vazhdon bashkėpunimin me Universitetin Linnaeus tė Suedisė

Nė kuadėr tė bashkėpunimeve ndėrkombėtare, me qėllim tė shkėmbimit tė pėrvojave dhe krijimit tė mundėsive shtesė pėr stafin dhe studentėt, UBT ka konfirmuar vazhdimin e bashkėpunimit me Universitetin Linnaeus tė Suedisė.

UBT dhe Universiteti Linnaeus kanė zhvilluar njė bashkėpunim shumė tė frytshėm deri tash, qė ka pėrfshirė mobilitetin e studentėve dhe tė stafit, si dhe vizitat e ligjėratat e dyanshme tė drejtuesve tė kėtyre dy institucioneve.

Sipas marrėveshjes sė re, stafit tė UBT-sė i ofrohet mbėshtetje financiare pėr tė marrė pjesė nė ngritjen e kapaciteteve tė tyre akademike.

Njė nga drejtueset e Universitetit Linnaeus, Dr.Anita Mirijamdotter ka mbajtur disa cikle ligjėratash me studentėt e nivelit master nė drejtimin Sistemet e Informacionit nė UBT.

Dy studentė tė UBT-sė nė akademinė verore nė Dessau tė Gjermanisė

Dy studentė tė UBT-sė do tė marrin pjesė nė akademinė verore nė Dessau tė Gjermanisė.

Pjesėmarrja e studentėve tė drejtimit Sistemet e Informacionit u mundėsua falė bashkėpunimit tė UBT-sė me Universitetin nė Dessau, pėr mobilitet tė stafit dhe tė studentėve.

UBT vazhdon bashkėpunimin me partnerėt nga Republika e Ēekisė

UBT do tė vazhdojė edhe mė tej bashkėpunimin me partnerėt nga Republika e Ēekisė nė funksion tė zhvillimit tė vendit.

Bashkėpunimi pėrfshin projekte pėr zhvillimin ekonomik, zonat ekonomike, investimet e huaja e fusha tė tjera.

Projektet e bashkėpunimit janė bashkėfinancim i Qeverisė sė Republikės Ēeke.
Rektori Hajrizi u takua me Drejtoreshėn e Institutit Hayek dhe drejtues tė Qendrės Austriake pėr Ekonomi

Rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi ka zhvilluar takime me Drejtoreshėn e Institutit Hayek, Julian Handschieff, dhe me drejtues tė Qendrės Austriake pėr Ekonomi.
Nė takime ėshtė biseduar pėr bashkėpunimin e deritashėm dhe janė diskutuar temat e bashkėpunimit tė mėtejmė dhe intensifikimin e kėtij bashkėpunimi./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma