Takimet e vendlindjes nė Malėsi tė Bujanocit - njė dekadė nga organizimi i tyre

Nga Refik Hasani - Sivjet bėhet njė dekadė nga organizimi i takimeve tė vendlindjes qė filluan nė vitin 2005, pėr herė tė par nė Malėsi tė Bujanocit, kėto takime janė organizuar pas shumė pėrpjekjeve dhe ishte marrė vendimi qė nga Gjilani, Bujanoci dhe Kamenica e vende tjera tė organizohemi me autobus dhe me mjete tė tė qytetarėve qė dėshirojnė tė marrin pjesė.
Kėto takime tė para dhe pėr njė dekadė ishin dhe janė meritė, kontribut dhe angazhime tė dhjetėra e qindra aktivistėve, veprimtarėve, rinisė studentore, mėrgimtarėve, mėsues e veteran tė arsimit, intelektualė dhe donatorė qė ndihmuat dhe mbėshtetėn nė forma tė ndryshme aktivitetin dhe takimet tradicionale tė Malėsisė sė Bujanocit.

Kėto takime karakterizohen dhe kanė disa specifika tė veēanta pasi shumica e kėsaj popullate tani jeton nė Gjilan e gjetiu e qė pėr tu mbajtur manifestim i takimeve duhet tė kalohet kufiri administrativė nė Muhoc.

Takimi i parė ėshtė mbajtur mė 14 gusht ditėn e diel para dhjetė viteve, dhe ishte njė masė e madhe qė asnjėherė nuk mbahet mend qė kishte njė masė aq tė madhe tė njerėzve, pasi ishim shpėrngulur, dėbuar dhe zhvendosur.

Nė kėto takime tė para kishte program dhe aktivitet kulturore dhe artistike shumė tė pasur, por edhe u nderua me pjesėmarrje nga struktura Komunale e Bujanocit.

Masiviteti i kėtyre takimeve, pjesėmarrja aq e shumtė nė kėto takime organizimi tepėr i mirė dhe nga frika qė mundė tė kthehemi ne Malėsia e Bujanocit e trembi Beogradin.

Tė nesėrmen, pra mė 15 gusht 2005 gjatė vizitave tė pronave tė tyre nė fshati Priboc ndodhi burgosja e shtatė tė rinjėve, ndodhi maltretimi dhe keqtrajtimi duke i arrestuar dhe pastaj edhe pse u liruan u dėnuan nė tė holla.

Kėto takime pėrveē nė kėtė vit vazhduan tė mbahen sipas njė vendimi nga organizatorėt nė ditėn e fundit tė muajit korrik nė vitin 2006 dhe nė vitin 2007 nga Shoqata e tė shpėrngulurve shqiptarė ,,Vatra’’ , me seli nė Gjilan.

Kurse nė vitin 2008, kanė vazhduar takimet tė organizohen nga Kėshilli i Malėsisė sė Bujanocit ku ėshtė arritur edhe tė vendoset pllaka pėrkujtimore, kurse qė nga viti 2009, 2010 dhe 2011 nga Lėvizja pėr Kthim dhe Integrim ,,Guri i Zi’’, kurse nė vitin 2012 dhe 2013 nuk pati ndonjė organizim.

Nė vitin 2014, ishte njė organizim i pėrbashkėt, qė u mbajtėn nė fillim tė muajit gusht. Kurse dita e diel e fundi tė muaji korrik ishte dhe mbetėt pėr ēdo qytetarė tė dy Bashkėsive Lokale qė janė Malėsi e Bujanocit. BL-Zarbicė , me fshatrat : Suharrėn , Novosell dhe Priboc dhe BL-Muhoc, me fshatrat : Ramabuq , Qarr, Xherxhec dhe Bilinic, ėshtė muaji i takimeve tė vendlindjes.

Mbajtja dhe vazhdimi i takimeve tė Vendlindjes nė Malėsinė ton, ngjallė shumė kujtime. Si rezultat i kėtyre organizimeve shumė njerėz tan u inspiruan dhe do tė inspirohen nga kėto takime, tani qė po mbushen dhjetė vjet.

Lindėn shumė propozime, dhe do tė vazhdojnė tė marrin formė shumė iniciativa. Po, mos tė ishin takimet as pllaka pėrkujtimore nuk ishte arrit tė vendoset, tani ku gjendėt.

Po mos tė ishin takimet as edhe shkrimtari, publicisti, Mėsuesi dhe veterani i arsimit qė hapi shkollėn shqipe nė Malėsinė ton Tahir ( Zeēė ) BERISHA , jo qė do tė kishim arsye ta ftonim por as nuk do tė merrte pjesė fare .

Takime e vendlindjes, sikur kanė dhe do tė iniciojnė shumė gjėra nė tė mirė tė asaj ane. Prandaj vėrtet ky ishte aktivitet qė ėshtė zhvilluar pėr njė ditė tė vetme qė ėshtė shpalosur nė kėto takime, por : Gati gjatė tėrė vitit ka patur takime, biseda qė janė shtruar dhe trajtuar tema jo vetėm pėr kėto takime, por edhe pėr shumė ēėshtje qė i mundojnė dhe preokupohen vendasit ton kudo qė janė.

Mbajtja gjallė e kėtyre takimeve tė vendlindjes do tė ndihmonte edhe rrumbullakimin e projektit kapital pėr asfaltimin e rrugės Muhocė-Zarbicė, meremetimin e Mejtepit shekullor,ndėrmarrjen e shumė iniciativa pėr tė gjitha lagjet e kėtyre fshatrave tė Malėsisė sonė.

Kėto takime pėr tė gjithė ne Malėsorėt ishin dhe pėrherė do tė mbesin si njė frymėzim pėr ne, inspirime dhe njohje e ēmallje nė mesė tė gjeneratave tona, Manifestim pėr tė gjallėt, ishin njė lloj akademie pėr t`i nderuar tė gjithė tė rėnėt e asaj ane, ishin mbėshtetje pėr ata pak banor tė mbetur, ishin dhe do tė mbetėn kurajo e forcė qė tė vazhdojnė tė qėndrojnė nė ato troje etj.

Takimet luajtėn rolin qė tė ēmallemi me vendet e tė parėve tan, t`i vizitojmė varret e tė parėve, tė pėrkujtojmė e nderojmė mundin, djersėn dhe sakrificėn e paraardhėsve tanė.

Muaji i korrikut, shėnon hapjen e temės pėr organizimin e takimeve tradicionale tė vendlindjes nė Malėsi tė Bujanocit, ku do tė shtrohen pėr diskutime organizimet, ku do tė kyēen njė numėr mė i madh i njerėzve tė tė gjitha moshave, profesioneve e bindjeve tė ndryshme.

Organizimi i pėrbashkėt dhe vazhdimi qė tė mbahen gjallė kėto takime mbi tė gjitha, tė jen tė pėrbashkėta nė njė ditė pėr tė gjithė, pasi janė sivjet edhe takime jubilare 2005-2015.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma