Nė UBT mbahet Akademia Verore MBE 2015

Nė UBT ėshtė mbajtur Akademia Verore nė Ndėrmarrėsi dhe Inovacion e organizuar nga Fakulteti pėr Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi. Nėpėrmjet ligjėratave dhe diskutimeve tė hapura tė planifikuara dhe tė mbajtura gjatė Akademisė Verore nė Ndėrmarrėsi dhe Inovacion, ėshtė arritur qė tė sigurohet ngritja e njohurive dhe kuptimi mė i profesionalizuar i njohurive nė fusha tė ndryshme nga Biznesi, Menaxhimi Strategjik dhe Ndėrmarrėsia.
Temat qė u mbuluan brenda Akademisė Verore MBE 2015 ishin tė kombinuara mirė dhe ofruan qasje me vlerė tė shtuar nė drejtim tė arritjes sė ekselencės profesionale duke i pajisur pjesėmarrėsit me mundėsi inovative dhe me ritėm mė dinamik pėr procesin e krijimit tė ndėrmarrjeve tė reja.

Akademia Verore MBE filloi mė 30 qershor 2015 dhe vazhdoi deri mė 4 tė korrik 2015.

Hapjen e Akademisė Verore MBE nė Ndėrmarrėsi dhe Inovacion e bėri Dekani i Fakultetit pėr Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi (MBE), Dr. Ylber Limani.

Ai tha se kjo akademi po organizohet pėr herė tė katėrt dhe tani ėshtė bėrė traditė e MBE-sė dhe pjesė integrale e planit pėr zhvillim strategjik tė fakultetit.

Limani shprehu besimin dhe bindjen se tė gjithė ata qė ishin tubuar nė akademi, ndajnė ambicie tė njėjta, ambicie pėr zhvillim dhe pėr vlera akademike profesionale.

“Universiteti ėshtė njė institucion unik i cili si i tillė pėrjetoi presione tė ndryshme gjatė historisė, por qė asnjėherė nuk devijoi nga qėllimi fondamental i ekzistimit tė tij, nga qėllimi pėr tė vendosur relacion mė tė shėndoshė dhe mė kuptimplotė nė mes tė njeriut, natyrės dhe shoqėrisė dhe duke u pėrpjekur qė vazhdimisht t’i jepet kuptim shkencor relacionit tė tillė”, tha dr. Limani.

Universiteti, qė nga themelimi i tij nė Bolonjė para mė shumė se 10 shekujsh e deri sot, ka qenė nė shėrbim tė shoqėrisė dhe asnjėherė nuk ka lejuar tė jetė i influencuar nga jashtė, por ka pėrcjellė mesazhe tė qarta dhe tė zėshme tek rrymat e ndryshme destruktive tė kohėrave, duke arritur kėshtu tė ruaj vlerat dhe arsyen e ekzistimit, vijoi ai.

Limani shtoi nė vijim se universiteti nuk ka mision afatshkurtėr fitimprurės, por ka mision shumė mė tė gjerė. Pėrmes universitetit dhe njohurive tė marra nė fakultetet pėrkatėse, studentėt mėsojnė e aftėsohen ta kuptojnė kompleksitetin shumėdimensional tė ekselencės sonė. Deri nė shekullin e kaluar, kryesisht ėshtė mėsuar pėr mirėqenie dhe ekonomi, kurse nga fundi i shekullit tė kaluar dhe nė kėtė shekull fokusi i studimeve ėshtė orientuar edhe nė dy dimensione tė tjera, nė aspektin social dhe nė atė tė mjedisit. Kjo rrėshqitje nė dimensione tė reja ndodh pėr shkak se fokusi vetėm nė ekonomi dhe nė produktivitet i ka shkaktuar njerėzimit dhe ambientit probleme tė reja tė cilat ėshtė dashur tė adresohen me urgjencė.

Fokusi nė tri dimensionet: nė ekonomi, shoqėri dhe nė ambient e shndėrron kuptimin e domosdoshmėrisė sė zhvillimit ekonomik nga qėllimi klasik i rritjes sė produktivitetit , nė balancim tė tri dimensioneve bazė. Kjo nėnkupton qė studimi universitar ka pėr qėllim arritjen e njohurive nė mėnyrė ekuivalente nė sferat e ndryshme duke i mbajtur ato nė baraspeshė dhe duke i sanuar disa dėmtime tė cilat ju kanė shkaktuar ambientit dhe shoqėrisė gjatė shekujve tė kaluar, tha ai.

Kualiteti i institucionit tė edukimit tė lartė varet nga e drejta e shprehjes sė lirė. Por e drejta e shprehjes sė lirė na obligon qė fuqishėm ta pėrkrahim tė vėrtetėn dhe ta denoncojmė tė pavėrtetėn.

Roli fondamental i Akademisė verore si vegėl apo element i rėndėsishėm strategjik ėshtė pikėrisht inkuadrimi i studentėve, institucioneve, shoqėrisė dhe industrisė nė debat tė pėrbashkėt akademik, me qėllim tė ruajtjes dhe rritjes sė mėtutjeshme tė vlerave akademike.

Qėllimi i akademisė verore ėshtė qė, ndėr tė tjera, ta kuptojmė njohjen tonė, arsyen e veprimit, fondamentin akademik dhe ta pėrmirėsojmė procesin e pafund tė marrjes sė dijes qe do tė pėrcillet gjithmonė nėpėr gjenerata.

Pėrfundimisht, mund tė konkludojmė se ne si akademikė kemi pretendime qė institucionet universitare t’i ngrisim nė nivel tė perfeksionimit, ku do tė mund tė japim zgjidhje pėr tė gjitha problemet dhe do tė japim arsyeshmėri pėr zgjedhjet e alternativave mė tė mira, tha ndėr tė tjera Limani.

Akademia Verore MBE 2015 zgjoi interesim tė madh tė shumė ligjėrueseve dhe pjesėmarrėsve nga departamentet dhe nga degėt e ndryshme industriale.

Ligjėrues nė kėtė Akademi ishin profesori nga Austria, Engelbert Selenko, pėrfaqėsues e zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, pėrfaqėsues nga Raiffeisen banka, si dhe profesor e studentė nga fakultete e ndryshme tė UBT-sė.

Engelbert Selenko, qė nė ligjėratėn parė tė tij tha se Akademia Verore ka qėllim qė t’u ofrojė pjesėmarrėsve dhe ndėrmarrėsve tė ardhshėm njė program tė Ndėrmarrėsisė Inovative dhe ambicioze dhe do t’u mundėsojė pjesėmarrėsve tė zbulojnė ide tė reja pėr produkte dhe shėrbime, t’i ekzaminojnė ato ide dhe, pse jo, tė vazhdojnė mė tutje nė krijimin e atyre produkteve/shėrbimeve./rajonipress/ubt news/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma