Rreziku qė vjen nga barnat pa recetė

Etiketat e barnave qė lehtėsojnė dhimbjet duhet tė pėrditėsohen pėr tė identifikuar riskun e pacientėve pėr atak kardiak, ose ishemi. Administrata amerikane e Barnave dhe Ushqimeve (FDA) kėrkon tė vendoset njė kontroll i rreptė mbi etiketat e barnave antiinflamatore pa pėrbajtje aspirine dhe asteroidesh, pas raportimeve se ato mund tė shtojnė rreziqet pėr sėmundje kardiovaskulare.
Tė njohura si “NSAIDS”, qė mund tė merren pa recetė mjekėsore, kėto barna pėrdoren pėr tė trajtuar dhimbjet qė kanė shkaqe tė ndryshme, si krampet menstruale, atritri, gripi dhe dhimbjet e kokės. Ato jepen nė sasi tė vogla pa recetė, por kur dozat shtohen, ėshtė e nevojshme receta e mjekut.

Sipas FDA-sė, etiketat e kėtyre barnave duhet tė pėrditėsohen pėr tė identifikuar nė to riskun e atakut kardiak, ose ishemisė.

Sipas tyre, etiketa duhet tė pėrfshijė informacionin: “Rreziku nga ataku i zemrės, ose ishemia mund tė ndodhė brenda pesė javėve tė para tė pėrdorimit tė NSAID. Risku mund tė shtohet nga pėrdorimi i tyre pėr njė ohė tė gjatė. Risku rritet mė tepėr me rritjen e dozės”.

Po ashtu, duhet shtuar se “rreziku nuk limitohet te pacientėt me sėmundje zemre, madje kėta tė fundit janė mė tė rrezikuar”.

Njė nga kompanitė e barnave, “Bayer”, deklaroi pėr CNN se po punohet pėr tė pėrfshirė rekomandimet e FDA-sė nė etiketat e barnave, shkruan Shekulli. Sipas mjekėve, rekomandimet e FDA-sė janė tė paqarta. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma