Miliardat e diasporės

Miliarda euro llogaritet kontributi i diasporės nė Kosovė. Fillimisht, ata sė bashku me donacionet e huaja kishin rolin kryesor nė rindėrtimin e Kosovės pas luftės.
Remitanca pėrmenden nė ēdo raport publik dhe gjithmonė nė kuptimin e ndikimit tė saj pozitiv tė ekonomisė sė Kosovės, pasi tė gjithė parametrat e tjerė janė negativė. Pra, kur pėr shkallėn e papunėsisė thuhet se ėshtė mė e larta nė Evropė dhe kur varfėria dhe deficiti tregtar janė nė nivele alarmante, shkruan sot Koha Ditore.

Fondi Monetar Ndėrkombėtar, Banka Botėrore e vetė Qeveria e Kosovės janė tė vetėdijshėm pėr rėndėsinė qė kanė dėrgesat nga jashtė nė ekonominė e dėrrmuar tė Kosovės. Paqja sociale nė njė vend me shkallė tė lartė tė varfėrisė dhe me nivel tė lartė tė papunėsisė ėshtė garantuar vetėm falė dėrgesave dhe investimeve tė bashkatdhetarėve qė jetojnė gjithandej botės.

Miliarda euro llogaritet kontributi i diasporės nė Kosovė. Fillimisht, ata sė bashku me donacionet e huaja kishin rolin kryesor nė rindėrtimin e Kosovės pas luftės.

Nga viti 2004, diaspora kishte rol kyē edhe nė zhvillimin ekonomik pėrmes investimeve, por edhe nė ruajtjen e paqes sociale pasi niveli i pagės mesatare prej 200 eurosh nuk garantonte jetė normale as pėr tė punėsuarit.

Tashmė, Qeveria e Kosovės po synon qė diasporėn tė ketė partnere nė zhvillimin e Kosovės, duke i ofruar mundėsi asaj qė parat e fituara nė diasporė t’i investojė nė Kosovė. Kėsaj radhe diasporės i premtohet se edhe do tė fitojė nga investimi nė Kosovė, apo pozicioni “Win-Win”.

http://koha.net/?id=27&l=66033

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma