Qe pse s’duhet ta pini kafen e nxehtė

​Edhe pse nė shikim tė parė duket se njė filxhan kafeje, e cila ka fuqinė qė tė na e ngrisė presionin, mund tė jetė preventivė e shkėlqyeshme kundėr tė nxehtit pėrvėlues, kjo nuk ėshtė ashtu.
Shumica prej nesh nuk mund ta paramendojė fillimin e ditės pa pijen e tyre tė preferuar, kafenė. Mirėpo, ku ėshtė nxehtė, siē ėshtė rasti i kėtyre ditėve, do tė ishte e menēur qė ta shmangni, e posaēėrisht kafenė e pasdites.

Edhe pse nė shikim tė parė duket se njė filxhan kafeje, e cila ka fuqinė qė tė na e ngrisė presionin, mund tė jetė preventivė e shkėlqyeshme kundėr tė nxehtit pėrvėlues, kjo nuk ėshtė ashtu.

Problemi qėndron nė atė qė kafja, (sikurse edhe ēaji i zi), pėrmban shumė kafeinė, substancė kjo e cila ngrit presionin e gjakut, pėrshpejton pulsin por mund tė shkaktojė edhe “kėrcimin” e zemrės.

Pėr fat tė keq, kjo ngritje e presionit ėshtė vetėm momentale, ndėrsa pikėrisht pėr shkak tė stopimit tė veprimit tė kafeinės, mund tė vijė deri te mpiksja. Jemi tė sigurt se nuk dėshironi tė villni apo tė vijė deri te infarkti apo sulmi nė tru.

Po ashtu, kafeina ėshtė njė diuretik i fortė, ēka do tė thotė se nxit largimin mė tė shpejtė tė lėngjeve nga organizmi, si me djersė ashtu edhe me shkuarje tė shpeshta nė tualet, ēka ēon nė dehidrim.

Problemi qėndron nė atė se sė bashku me lėngjet nga trupi largohen edhe mineralet e ēmueshme, siē janė kripėrat, hekuri, magnezi apo kalciumi.

Edhe njė gjė e keqe, pėr ata qė kanė rastin qė kėtyre ditėve tė rreziten dhe duan tė nxijnė lėkurėn, ėshtė qė me vetinė e saj dehidruese, kafja e thanė lėkurėn dhe nė kėtė mėnyrė sjell deri te krijimi mė i shpejtė i rrudhave.

Ndikimi edhe nė psikikė

Sa i pėrket psikikės, as kėtu kafja dhe tė nxehtit nuk janė kombinim i mirė, sepse kafja nxit prodhimin e hormonit tė stresit, adrenalinėn dhe kortizolin, ēka nė transportin e ngufatur nė qytet pa aklimatizim mund tė forcojė simptomat e frikės, por edhe do tė ndikojė nė rėnien e nivelit tė sheqerit.

Po ashtu, gjatė verės ditėt janė mė tė gjata, ndėrsa gjatė netėve tė ngrohta, flemė mė pak, ndėrsa kafja vetėm sa na mban tė zgjuar dhe rrėnon gjumin kualitativ. Posaēėrisht ėshtė e rrezikshme nėse pėrcaktoheni pėr kafe tė akullt me shumė sheqer dhe qumėsht.

Jo vetėm se bėhet fjalė pėr njė bombė me kalori e cila ju trash, por nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė e mirė pėr shėndetin. Edhe mund t’ju rritet niveli i sheqerit edhe nuk jeni tė sigurt pėr kualitetin e qumėshtit, ēka rrezikon t’ju mbajė me ditė tė tėra tė ngjitur nė guacėn e WC-s.

Nėse jeni tė varur ndaj kafesė dhe e dini paraprakisht se nuk mund t’i pėrmbaheni kėshillės qė kafenė mos ta pini fare, atėherė pini vetėm njė kafe tė zezė nė mėngjes, pa sheqer dhe qumėsht dhe assesi nė stomak tė zbrazėt. /yllpress.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma