Shprehia e duhanit mė vdekjeprurėse sesa mendohej

Tė jetosh nė Amerikėn moderne ėshtė vėshtirė tė ikėsh nga e vėrteta e dhimbshme qė pirja e duhanit ėshtė vėrtet, vėrtet e keqe pėr ju. Por njė studim i ri vetėm sa e vėrteton lajmin e keq, duke sugjeruar se pasojat vdekjeprurėse tė kėsaj shprehie tė keqe janė mė tė mėdha dhe mė tė kėqija sesa mendohej mė parė.
Hulumtuesit kohėt e fundit e shikuan pirjen e duhanit nė relacion me njė varg tė sėmundjeve vdekjeprurėse dhe komplikimeve fatale shėndetėsore tė cilat nuk ishin tė lidhura mė parė direkt me pirjen e duhanit. Kjo pikėpamje mė e gjerė e ndikimit negativ tė duhanit nė gjendjen shėndetėsore sugjeron se cigaret janė pėrgjegjėse pėr njė shtesė prej 60.000 vdekjesh nė vit tė ndėrlidhura me duhanin nė Shtetet e Bashkuara, transmeton Koha.net.

Numri i vdekjeve nga pirja tradicionale e duhanit pėrbėn rreth njėzet sėmundje - nga tė dukshmet (sėmundja kronike obstruktive e mushkėrive dhe kanceri i mushkėrive) tek mė tė fshehtat (leukemia akute mieloide dhe aneurizmi i aortės).

Por ky studim i ri e merr nė konsideratė njė varg tė komplikimeve tė tjera shėndetėsore - kanceri i gjirit, kanceri i prostatės, hipertensioni, cirroza e mėlēisė, dėshtimi i veshkave dhe tė tjera.

Dėshtimi i veshkave ėshtė njė shembull i mirė se si studimi i ri bazohet nė amalgame tė mėparshme tė rezultateve shėndetėsore.

"Pirja e duhanit tani konsiderohet si njė shkak i diabetit, i cili ėshtė njė nga shkaqet mė tė mėdha tė dėshtimit tė veshkave nė kėtė vend", tha pėr NPR, bashkautori i studimit, Eric Jacobs, drejtor strategjik i farmakoepidemiologjisė nė American Cancer Society.

Hulumtimi u pėrpilua nga shkencėtarėt e tė dhėnave dhe ekspertėt e shėndetėsisė nė American Cancer Society, National Cancer Institute dhe njė numėr tė universiteteve kėrkimore. Studimi nxori tė dhėna nga mė shumė se njė trilion amerikanė, nga rezultatet shėndetėsore tė pėrpiluara gjatė rrjedhės sė dekadave.

"Numri i vdekjeve tė tjera potencialisht tė lidhura me pirjen e duhanit ėshtė substancial," tha Jacobs nė njė njoftim pėr shtyp. "Nė studimin tonė, shumė vdekje nė mesin e duhanpirėsve ishin nga kategori tė sėmundjeve qė nuk janė tė pėrcaktuara aktualisht si tė shkaktuara nga pirja e duhanit, dhe ne besojmė se ka dėshmi tė forta se shumė prej kėtyre vdekjeve mund tė shkaktohen nga pirja e duhanit."

Duke i marrė parasysh top pesė sėmundjet qė sapo janė lidhur me pirjen e duhanit - infeksionet, kanceri i gjirit, kanceri i prostatės, kanceret e rralla dhe kanceret e vendeve tė panjohura - duhanpirėsit kanė dy herė mė shumė gjasa qė tė vdesin mė herėt se joduhanpirėsit.

"E kemi ditur pėr njė kohė tė gjatė se pirja e duhanit vret", tha Jacobs pėr NPR. "Ne mendojmė, megjithatė, se ėshtė e rėndėsishme ta kemi njė vlerėsim tė saktė tė asaj se sa njerėz janė vrarė".
Hulumtimi i ri u botua kėtė javė nė New England Journal of Medicine.

http://koha.net/?id=13&l=65950

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma