7 mėnyra pėr tė mbajtur nėn kontroll stresin dhe tensionin e gjakut

Kur bėhet fjalė pėr tė parandaluar dhe trajtuar tensionin e lartė tė gjakut, njė nga strategjitė mė tė pėrdorura ėshtė menaxhimi i stresit. Shpesh mund ta gjeni veten tė tensionuar, ndaj ėshtė mirė qė pėr tė ulur stresin tė pėrdorni kėto shtatė strategji tė sugjeruara nga Shkolla Mjekėsore e Harvardit: Flini mjaftueshėm: Gjumi i pamjaftueshėm dhe me cilėsi tė ulėt mund tė ndikojė negativisht nė humorin tuaj, gjendjen mendore, nivelin e energjisė dhe shėndetin fizik.
Mėsoni teknika qetėsuese: Meditimi, relaksimi i muskujve, ushtrimet me frymėmarrje tė thellė (joga dhe tai chi) janė mėnyra tė mira tė uljes sė stresit

Forconi rrjetin shoqėror: Lidhuni me tė tjerėt duke nisur kurse tė ndryshme, duke iu bashkuar njė organizate ose duke marrė pjesė nė grupe mbėshtetjeje.

Pėrmirėsoni aftėsitė pėr menaxhimin e kohės: Sa mė efektshėm tė manovroni kėrkesat e familjes dhe punės, aq mė i ulėt do tė jetė niveli juaj i stresit.

Mundohuni qė tė zgjidhni situatat stresuese, nėse mundeni: Mos lejoni qė tė mbizotėrojnė situata stresuese. Mbani takime pėr zgjidhjen e problemeve dhe pėrdorni aftėsitė negociuses nė shtėpi dhe punė.

Pėrkėdhelni vetveten: “Qeraseni” veten me njė masazh. Mundohuni t’i pėrjetoni eksperiencat, pėr shembull, hani avash dhe pėrqendrohuni nė shijen dhe ndjesinė e ēdo kafshat. Bėni njė xhiro ose dremisni, ose degjoni muzikėn tuaj tė preferuar

Kėrkoni ndihmė: Mos jini tė frikėsuar pėr t’i kėrkuar ndihmė partnerit, miqve apo fqinjėve. Nėse stresi dhe ankthi vazhdojnė, pyesni mjekun tuaj nėse ėshtė e nevojshme tė merrni mjekim./ Pėrshtati nė shqip: Arlinda Gjypi/gazeta shendeti/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma