Hani mėngjes ēdo ditė, ja pėr ēfarė ju ndihmon

Tė hash njė mėngjes tė shėndetshėm ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė pėr ta nisur ditėn. Nga Shkolla Mjekėsore e Harvardit shpjegohen shumė arsye pse ngrėnia e mėngjesit i bėn mirė trupit tuaj.
Ngrėnia e njė mėngjesi tė shėndetshėm mban nėn kontroll kolesterolin, e bėn trupin tuaj tė pėrgjigjet mė mirė ndaj insulinės (dhe kėshtu ndihmon kundėr diabetit tė tipit 2), pėrmirėson performancėn tuaj nė ēėshtje tė lidhura me kujtesėn, e ul mundėsinė e ngrėnies mes vakteve dhe mbingrėnien gjatė vakteve, rrit marrjen e ushqyesve tė duhur, si dhe ju ndihmon tė mbani peshėn nėn kontroll./

Pėrshtati nė shqip: Arlinda Gjypi./gazeta shendeti/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma