Kėshilla se si t’i rezistoni vapės pa kondicioner

Bėn vapė dhe nuk keni kondicioner. Ose keni kondicioner por po kurseni energjinė pėr shkak tė faturės sė lartė. Ja disa “truke” pėr ta kaluar nxehtėsinė me njė shtėpi tė freskėt.
Mbajini dritaret mbyllur

Mbyllni grilat, dritaret, tendat: mund tė duket banale, por pjesa mė e madhe e tė nxehtit hyn nga dritaret dhe tė ndėrmarrėsh kėtė veprim do tė thotė tė ulėsh temperaturėn e brendshme me disa gradė, sidomos nėse hyrjen e shtėpisė e keni nga jugu dhe perėndimi

dritareMbyllini dyert ditėn, hapini natėn

Ėshtė mirė t’i mbani dyert e brendshme mbyllur pėr tė qėndruar freskėt. Hapini para se tė shkoni pėr tė fjetur nė mėnyrė qė fresku tė qarkullojė nėpėr shtėpi.

Pėrdorni ventilator dhe akull

Rryma e ajrit qė provokohet nga ventilatori nuk ėshtė mjaftueshėm i freskėt? Merrni njė tas dhe mbusheni me akull dhe vėreni para ventilatorit. Avulli i ftohtė qė del nga akulli do tė bashkohet me ajrin dhe nė kėtė mėnyrė do tė shpėrndahet nė gjithė ambientin.Rregulloni ventilatorin nė tavan tė shkojė nė sens kundėrorar

Jo tė gjithė e dinė, por ventilatori nė tavan duhet rregulluar nė ēdo stinė. Nė verė krahėt duhet tė lėvizin nė sens antiorar pėr ta ulur ajrin poshtė dhe pėr tė krijuar njė rrymė tė freskėt.

Mendo pėr temperaturėn e trupit

Mos u shqetėsoni qė tė freskoni vetėm shtėpinė. Edhe temperatura e trupit tuaj ėshtė e rėndėsishme. Pini pije tė freskėta, vini kompresė tė lagur nė pulse dhe qafė, si dhe vishuni lehtė.

Ndizni ventilatorin pasi tė laheni

Pasi bėni dush, ndizni ventilatorin nė banjė pėr tė eliminuar lagėshtinė. E njėjta gjė vlen edhe pėr kuzhinėn pasi tė keni gatuar, pėr tė larguar nxehtėsinė.

fle jastekPėrdorni jastėkė freskues

Pėr tė fjetur mirė mund tė pėrdorni jastėkė freskues poshtė kokės. Bėni tė njėjtėn gjė me kėmbėt, pėr tė cilat mund tė pėrdoret njė shishe me ujė tė ftohtė (jo tė ngrirė), e mbėshtjellė me njė copė. Kėto masa do t’ju mbajnė freskėt ju dhe krevatin tuaj.

Hapni dritaret gjatė natės

Nėse temperatura e jashtme bie gjatė natės, hapini dritaret e shtėpisė dhe krijoni njė rrymė ajri. Kujtohuni t’i mbyllni nė mėngjes para se ajri tė nxehet sėrish.

Kini kujdes llambat

Edhe llambat kontribuojnė nė nxehjen e ambientit. Kini parasysh qė llambat ekonomike nxehin mė pak.

Bėni investime afatgjatė

Nėse gjithēka qė u tha nuk mjafton, ėshtė koha pėr investime afatgjatė, si pėr shembull tė blini izolues pėr dritaret. Ose thjesht tė vini ndonjė tendė apo tė shtoni lule (bimė).

/Pėrgatiti: Arlinda Gjypi/gazeta shendeti/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma