1 minutė ushtrime 3 herė nė javė, ja ēfarė thonė studimet

Lajme shumė tė mira pėr dembelėt! Sipas studimeve tė fundit tė publikuara nė revistėn “Plos One”, duke bėrė 1 minutė stėrvitje intensive 3 herė nė javė mund tė rregulloni shėndetin tuaj.
Pjesė e kėtij studimi 6-javor ishin 14 tė rritur mbipeshė, ata zhvilluan disa ushtrime, kryesisht pedalim me biēikletė pėr disa minuta 3 herė nė javė. Ky sesion pėrfshinte 3 sprinte nga 20 sekonda, si dhe 2 minuta pedalim i ngadaltė por vetėm 1 minutė ushtrime intensive.

Nė fund tė studimit hulumtuesit vunė re se personat tė cilėt ishin pjesė e studimit, kryesisht meshkujt, kishin pėrmirėsime tė nivelit tė sheqerit nė gjak si dhe stabilizim tė presionit tė gjakut.

Hulumtuesit ju kėshillojnė ēdo lloj ushtrimi fizik, jo vetėm pedalimi me biēikletė mund t’ju vijė nė ndihmė. Kjo ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė qėndruar tė shėndetshėm dhe pėr tė mbajtur nė formė trupin nėse nuk keni mjaftueshėm kohė pėr tė shpenzuar orė tė gjata nė palestėr. /Cosmopolitan/Pėrgatiti: Elena Beta/gazeta shendeti/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma