Si t'i trajtoni dhėmbėt, pa shkuar te dentisti?

Shumica nga ne dėshtojmė t'u japim dhėmbėve vėmendjen e merituar. Nė kėtė mėnyrė i dėmtojmė edhe mė shumė. Dr. Okoye, nga grupi "London Smiling Dental", jep rekomandimet e tij, mbi atė se si duhet tė silleni qė tė keni dhėmbė sa mė tė shėndetshėm. E posacėrisht dhėmbė sa mė tė bardhė.
Po fillojmė nga mėnyra tradicionale e larjes sė dhėmbėve me brushė, nė stilin lart-poshtė. E keni gabim. Kjo metodė vetėm ndihmon nė zhvendosjėn e bakterieve prej njė pozicioni nė njė pozicion tjetėr.

Dr.Okoye, pėr tė gjithė ata qė kanė brushė tė zakonshme pėr pastrimin e dhėmbėve, preferon qė larjen e dhėmbėve ta bėjnė nė formė rrethi. Kjo metodė e ruan edhe mishin e dhėmbėve.

Kujdes tė vecantė, nė ruajtjen e dhėmbėve, duhet tė kemi edhe gjatė pėrtypjes sė ēamēakėzit. Dr. Okoye tė gjithė adhuruesve tė camcakezėve iu bene thirrje qė mos ta pėrtypin atė mė shumė sė 10 minuta. Pėrtypja pėr njė kohė mė tė gjatė mund tė shkaktojė shumė probleme dhėmbit, sepse dhėmbi ėshtė krijuar pėr tė ndarė ushqimin, kurse camcakezi ėshtė shumė i butė pėr tė dhe mund tė shkaktojė komplikime, transmeton nga DailyMail, Gazeta Express.

E pėr tė gjithė ata qė duan tė kenė dhėmbė tė bardhė si bora, pa pasur nevojė tė shkojnė te dentisti, preferohet qė rezultatet e dėshiruara t'i arrijnė me pėrdorimin e metodava natyrale, si dredhėzat dhe soda bikarone.

Perdorimi i 8 dredhezave nė ditė, sipas Dr. Okoey, ėshtė shumė i efektshėm nė zbardhjen graduale tė dhėmbit. Po ashtu, edhe pėrdorimi i sodės bikarbone, nė vend tė pastave tė zakonshme, duke mbuluar kėshtu vetėm gjysmėn e brushės me kėtė pėrbėrės. Dhėmbėt tuaj do tė jenė dukshėm mė tė bardhė brenda vetėm pak ditėsh.

Soda Bikarbone ėshtė jep rezulatet qė ju i dėshironi, sidomos nė heqjen e shenjave qė i mbesin dhėmbit nga konsumimi i kafės, cajit,dhe duhanit.

Gabimi i radhės qė shumica e njerėzve bėjnė nė mirėmbajtjen e dhėmbėve ėshtė edhe pastrimi i tyre nė kohė tė gabuar - duke menduar qė koha mė e pėrshtshme ėshtė pas ngrėnjės.

Dr. Okoey prefron qė dhėmbėt tė pastrohen fill pasi tė zgjohemi, ende pa ngrėnė mėngjes. Kjo sepse shumica e njerėzve pėr mengjes preferojnė tė konsumojnė ushqim acidik, si fruta tė ndryshme, dhe nė rast se dhėmbėt janė tė pa larė, ky acid shkakton zbutjen e dhėmbit.

Kohė tjetėr e pėrshtatshme pėr larjėn e dhėmbėve ėshtė para se tė flini.

Prandaj, Dr. Okoey thotė se larja e dhėmbėve duhet tė jetė gjėja e fundit qė duhet tė bėni para se tė flini, pasi nėse dhėmbi nuk pastrohet, bakterjet e mbetura nė dhėmb mund tė shkaktojnė dėme tė shumta.

Bashkė mė larjen e dhėmbėve Dr. Okoey sugjeron tė lahet edhe gjuha, e cila ėshtė celėsi i njė frymarrje tė freskėt dhe tė pastėr.

Si nė dhėmbė, pas konsumimit tė ushqimeve tė ndryshme, bakterjet ngecin edhe ne gjuhė. E vetmja formė pėr largimin e bakterjeve nga gjuha ėshtė larja e saj. Pastrimi i gjuhės mund tė bėhėt shumė lėhtė, njėsoj si i dhėmbėve me brushė .

Pastrimi dhe mirėmbajtja e dhėmbėve varet edhe nga brusha qė e pėrdorni, e qė nė tė gjitha rastet brusha elektrike ėshtė mė funksionale se ajo e zakonshmja.

Ėshtė njėsoj si larja e rrobave.

Tė gjithė e dini se rrobat lahen mė mirė me makinė se mė dorė. Kėshtu Dr, Okoey preferon qė larja e dhėmbėvė tė bėhėt me brushė elektrike, pasi ėshtė mė efikase dhe ma e lehtė pėr pėrdorim.

Dhe nė fund, asnjėherė mos harroni tė mbani me vete perin pėr pastrimin e mbėtjeve ndėrmjet dhėmbėve.

Pėrdorimi i perit eliminon mbetjet dhe bakterjet qė ngecin mes dhėmbėve nė mėnyrė shumė tė shpejtė dhe shumė tė lehtė, vetėm duke e lėvizur atė brenda hapėsirave qė ndajnė dhėmbėt./DailyMail/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma