Ministria e Arsimit kontrollon tri komunat shqiptare

Preshevė- Nė shkollat ku mėsimi vijon nė gjuhėn shqipe edhe kėtė vit nuk ka tekste tė mjaftueshme shkollore.
Nga Ministria e Arsimit thuhet se tekste mėsimore ka, ndėrsa nga 17 shtatori inspeksioni i arsimit do tė fillojė kontrollimet nė teren ka thėnė kryeshefi i inspeksionit arsimor republikan Velimir Tmushiq.

"Ditėn e hėnė, me 17 shtator, inspeksioni i arsimit do tė vizitojė terrenin, me qėllim qė tė kontrollojė parregullsitė eventuale nė punėn e shkollave. Ndėr tė tjerash do tė kontrollojmė edhe vendet si Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn ka thėnė kryeshefi i inspeksionit arsimor Velimir Tmushiq.

Pasojat nė rast tė parregullsive do ti bartin pėrgjegjėsit.
"Nė rast se pėrdoren tekstet mėsimore qė nuk janė tė lejuara nga ministria e arsimit, pasojat do ti bart drejtori i shkollės pėr parregullsitė qė janė hasur. Shkollat qė nuk punojnė me rregulloren e ministrisė sė arsimit do ti dėrgohet shkresa qė secila parregullsi qė ėshtė hasur tė largohet" ka thėnė Tmushiq pėr mediet serbe, transmeton presheva.com.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma