Afati i dytė pėr pranimin e studentėve nė UP pas dy javėsh

Prishtinė - Pas dy javėsh pritet tė hapet konkursi pėr pranimin e studentėve tė rinj nė Universitetin e Prishtinės (UP) nė afatin e dytė dhe parashihet qė tė ketė rritje tė kuotės sė pranimit nga Ministria e Arsimit.
Ragip Gjoshi, kėshilltar i ministrit tė Arsimit, ka bėrė tė ditur se nga afati i parė kanė ngelur 4 mijė e 230 vende tė lira nė tė gjitha njėsitė akademike, mirėpo ka edhe drejtime tė cilat e kanė plotėsuar numrin pėr pranim. “Kemi marrė njė kėrkesė nga Rektorati me tė cilėn pėrveēse qė njoftohemi pėr numrin e pranuar dhe kuotat e mbetura, kėrkohet qė tė ketė rritje tė kuotės sė regjistrimit pėr afatin vijues”, ka thėnė Gjoshi.

Sipas tij, Ministria e Arsimit ka angazhuar ekspertė brenda MAShT-it, tė cilėt pas njė analize pėr nevojat e ekonomisė sė tregut dhe tė arsyetimit tė kėrkesės do tė pėrcaktojnė kuotėn pėr afatin e dytė.

Kuota nuk pritet tė jetė me pėrqindje tė njėjtė pėr tė gjitha drejtimet nėpėr njėsitė akademike, por “varėsisht nga nevoja”. (koha)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma