Gjendet i vdekur nė qeli Ilia Kareli, shqiptari qė vrau gardianin e burgut

​Shqiptari qė vrau rojen nė burgun grek, Ilia Kareli ėshtė gjetur i vdekur sot nė mėngjes. Mediat greke raportojė se Ilia Kareli u gjet i vdekur nė qelinė e burgut Nigrita.
Po sipas tė njėjtave burime, bėhet me dije se vdekja e shqiptarit ka ardhur pėr shkaqe natyrale.

Kareli vrau me thikė mė 25 mars 2014, gardianin 46 vjeēar, Jorgos Cironis, me pretendimin se i kishte mohuar lejen pėr tė takuar nėnėn. Shqiptari ishte dėnuar me 20 vjet e 9 muaj burg pėr tentativė vrasje, grabitje, trafik droge dhe hyrje tė paligjshme nė vend. Kareli kishte kryer mė shumė se 3/5 e dėnimit dhe kishte paraqitur njė kėrkesė pėr liri me kusht, kėrkesė e cila i ishte refuzuar.

Ai ishte burgosur sė pari mė 21 tetor 1997, i akuzuar pėr grabitje dhe ishte dėnuar me 16 vjet e 5 muaj heqje lirie. Por nė 27 maj 2006, pasi kishte vuajtur 3/5 e dėnimit ishte liruar.

Mė 4 mars 2007 ishte ēuar sėrish nė paraburgim, i akuzuar pėr tentativė pėr vrasje me paramendim nė vazhdimėsi dhe pėr grabitje. Akuza pėr tentativė vrasjeje lidhej me njė ēift nė Neo Iraklio tė Athinės, ku Kareli kishte hyrė pėr tė grabitur bizhuteri. Fillimisht u dėnua me 21 vjet e 6 muaj, por nė shkallė tė dytė dėnimi iu ul nė 12 vjet e 9 muaj. Por ndaj Karelit ishte shqiptuar edhe njė dėnim shtesė prej 8 vjetėsh, pėr trafik droge. /m.a/BalkanWeb/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma