Si ndikon papunėsia nė shėndet

Nėse keni menduar ndonjėherė se puna juaj, bashkė me bashkėpunėtorėt e bezdisshėm, thirrjet e vazhdueshme dhe puna jashtė orarit, po ua shkurtojnė jetėn, mendoni pėrsėri.
Mė keq se stresi i punės ėshtė vetėm papunėsia, zbulojnė hulumtuesit nga Finlanda. Papunėsia afatgjatė ėshtė njė kėrcėnim i madh pėr shėndetin, pėrshpejton procesin e plakjes dhe rrit rrezikun nga sėmundjet e ndryshme.

Studimi pėrfshiu 5.600 persona tė lindur nė vitin 1966 studiuesit morėn nga pjesėmarrėsit mostra tė qelizave tė ADN-sė. Pas 31 vitesh ata zbuluan se personat tė cilėt ishin tė papunė pėr tė paktėn 2 vjet, mė shpesh kishin telomere tė shkurtra.

Telomeret janė si kapakė mbrojtės tė cilėt ndodhen nė skajet e kromozomeve dhe zgjaten gradualisht me plakje. Nėse telomeret janė shumė tė shkurtra, atėherė vjen deri tek plakja e parakohshme dhe rritet rreziku nga diabeti i tipit 2 dhe sėmundjet e zemrės.

"Papunėsia ėshtė stresuese, ndėrkohė qė studimet e mėparshme kanė treguar se nivelet e larta tė hormoneve tė stresit mund t'i shkurtojnė telomeret dhe jetėgjatėsinė," theksoi kryesuesja e studimit, prof. Leena Ala-Mursula.

Studimet e mėparshme kanė treguar se puna e tepėrt gjithashtu mund ta dėmtojė ADN-nė. Me pak fjalė, tė njėjtat rregulla vlejnė si pėr tė punėsuarit ashtu edhe pėr tė papunėt: ndaloni me pirjen e duhanit, mbani njė peshė tė shėndetshme, hani ushqime tė ndryshme dhe ushtroni ēdo ditė. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma