Po kėndon gjeli tra me tra (Parodi)

Po kėndon gjeli tra me tra – I lumi unė , qė kam shumė gra ! Kam shumė gra me kaēulore – Gjithmonė n’ “Zgjedhje” , korri fitore !
Po kėndon gjeli pa ia nda –
Po u thotė pulave :”Ēohuni ma !”
Po kėndon gjeli : ge – ka – ge – ka –
Ēohuni ma , se u bė dreka !

Po ua mbanė pulave njė mbledhje –
Ēohuni pula , me dalė nė “Zgjedhje”!
Me dalė n’ “Zgjedhje” , me mi qitė votat ,
Po s’ mi qitėt – ua ha kokrrat !

Me dalė n’ “Zgjedhje” me bagazh ,
Dua t’ fitoj pa balotazh !
Me ba kush me mi vjedhė votat –
Do t’ ua shkuli kaēurotat !

Po kėndon gjeli : ki-ki-ri-ka –
Ju s’e dini ēka ėshtė karrika ?
Po kėndon gjeli : ku-ku-rru- ku –
Ju s’e dini ēka ėshtė kolltuku !

Po kėndon gjeli te kaēaku –
Ju s’e dini ēka ėshtė meraku ?
Po kėndon gjeli te korita –
Ju s’e dini ēka ėshtė pozita !

Po kėndon gjeli te shporeti –
Ju s’e dini ēka ėshtė pushteti !
Ky virus me t’ shti hilet –
S’ ka shėrim pėr njėqind vjet !

Po kėndon gjeli nėn hambarė –
A po m’ zgjidhni pėr Kryetarė ?
N’ dashi ju me hėngėr grurė ,
Mos me mbet vejusha kurrė !

Po kėndon gjeli nėn hajat –
A po m’ zgjidhni edhe njė mandat ?
Njė mandat katėrvjeēarė ,
Se s’ju la kund vend pėr farė !

Demir Krasniqi, Gjilan, mė 24.11.2013.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma