Shahin kritikon Bashkėsinė Islame nė Gjilan

Gjilan – Kemajl Shahin i cili nė emėr tė komitetit ka bartur njė pakėnaqėsi, ngase Bashkėsia Islame nuk po respekton gjuhėt si turqishten dhe gjuhėn boshnjake. Dhe dihet mirėfilli se nė Komunėn tonė jetojnė komuniteti turk, boshnjak dhe goran, e qė do tė duhej tė punohet mė shumė nė kėtė drejtim sepse mbishkrimet e BI nė Gjilan duhet tė jenė edhe nė kėto gjuhė.
Komiteti pėr Komunitete ka mbajtur mbledhjen e fundit para pushimeve verore, ku ka pranuar njė informatė tė shkurtėr nga Policia e Kosovės pėr gjendjen e sigurisė dhe ka miratuar raportin e punės tė Zyrės pėr Komunitete dhe Kthim.

Pika tė rendit tė ditės ishin informata nga Policia e Kosovės nė Gjilan lidhur me sigurinė e pėrgjithshme nė Komunėn tonė si dhe hapat tė cilėt duhet tė merren pėr tė ardhmen, raporti i punės pėr gjashtėmujorin e parė tė kėtij viti i zyrės pėr Komunitete dhe Kthim, gjithashtu komiteti ka dhėnė edhe njė vėrejtje pėr Bashkėsinė Islame nė Gjilan.

Me kėtė rast Kemajl Shahini, kryesues i kėtij komiteti, ka thėnė se sa i pėrket sigurisė nė Gjilan, vlen tė theksojmė dhe krenohemi pėr sė miri, ngase siguria nė Gjilan ėshtė nė nivelin e duhur, komiteti i ka ofruar si gjithnjė Policisė sė Kosovės ndihmėn e ēfarėdo natyre pėr mbrojtjen e interesit tė qytetarėve pa dallime etnike, nė kuadėr tė sigurisė.

Ai tha se edhe sa i pėrket raportit gjashtėmujor tė ZKK-sė i cili ėshtė aprovuar unanimisht, janė kėrkuar disa plotėsime teknike, ngase si i tillė ai ka qenė i pranueshėm pėr tė gjithė anėtarėt e Komitetit.

Shahini i cili nė emėr tė komitetit ka bartur njė pakėnaqėsi, ngase Bashkėsia Islame nuk po respekton gjuhėt si turqishten dhe gjuhėn boshnjake. Dhe dihet mirėfilli se nė Komunėn tonė jetojnė komuniteti turk, boshnjak dhe goran, e qė do tė duhej tė punohet mė shumė nė kėtė drejtim sepse mbishkrimet e BI nė Gjilan duhet tė jenė edhe nė kėto gjuhė./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma